| Ralucafi a întrebat:

Prietenul meu si-a dat drumul in mine pe 29 aprilie 6 si 18 mai. Mi-a venit menstruatia, a tinut 5 zile, mi-a curs putin. Mi-e rau intruna de 2saptamani, imi vine sa vomit mereu. Am vomitat intr-o seara si tot mi-e rau, n-am pofta de mancare si cand mananc mi se face greata imi vine sa vomit si nu mai suport mirosul. Am inceput sa dorm la pranz, eu care nu dormeam. Am facut-o o data si pe menstruatie si de atunci am menstruatie neregulata, urinez mereu, ametesc si ma dor sanii si cand apas pe burta jos ma doare. E posibil sa-mi vina menstruatia peste sarcina? E posibil sa fiu gravida?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, este posibil fa ti test de sarcină.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea de a se forma o sarcina cat si probabilitatea de a exista o sarcina este foarte mica spre imposibila, insa nu poate fi exclus complet. Fiindca menstruatia a tinut 5 zile se poate aprecia ca a fost o menstruatie autentica si reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior in proportie de peste 99% nu s-a format o sarcina si din acest moment a fost eliminat din uter, endometrul devenit inutil/nefolositor sub forma de menstruatie. Aceasta apreciere se bazeaza pe faptul ca ovulatia se produce in mod absolut sigur cu 14 zile inainte de pornirea menstruatie. Prin rationament logic reiese ca ovulatia s-a produs in data de 4 Mai, astfel ca sexul din data de 29 aprilie a fost intretinut cu 1 sau 2 zile mai inainte de prima zi a perioadei fertile care a inceput in data de 30 Aprilie sau 1 Mai. Chiar daca sperma a fost ejaculata in vagin, spermatozoizii din ea, NU au putut supravietuii din data de 29 Aprilie pana in data de 4 Mai, astfel ca posibilitatea formarii unei sarcini devine extrem de mica intr-o asemenea situatie. Simptomele ''de sarcina'' enumerate in cazul in careexista si in realitate si nu doar la nivel mintal, cel mai probabil se produc doar in subconstient/imaginatie si se datoreaza efectiv stresului, fricii sau al paranoiei instalate. Fiindca au trecut deja 28 de zile de la data la care a fost intretinut sexului amintit, in acest moment se poate efectua testul de sarcina pe baza de urina. Rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 99% valabil, valid si corect. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Teoretic daca ti a venit menstruatia nu prea ai cum sa fii gravida. Sunt cazuri rare de menstruatie peste sarcina. La tine a tinut 5 zile chiar daca a fost slaba cantitativ si nu cred ca era sangerarea de implantare a ovulului fecundat in uter care nu tine decat o zi doua si nu sunt decat cateva picaturi deschise la culoare. Poti face totusi niste analize de sange special pentru depistarea hormonului de sarcina beta hcg dupa 13 -15 zile de la contactul sexual sau/si un test de sarcina dupa 3 saptamani. Simptomele pe care le ai pot sa ascunda si o afectiune gastrica de exemplu. Multa sanatate