| Annamariaa123456789 a întrebat:

Buna am si eu o problemă in luna ianuarie pe 25 am făcut dragoste cu iubitul meu protejat in februarie mi-a venit menstruația iar acum mi-a venit dar curge in cantitate mică de culoare maro ce poate fi va rog ajutati-ma multumesc.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca menstruatia ti a aparut in februarie si acum la fel chiar daca in cantitate mica nu ai de ce sa ti faci probleme in ceea ce priveste o eventuala sarcina. Si ati facut sex protejat pe deasupra.

| Annamariaa123456789 explică (pentru HazelEyes77):

Mulțumesc dar menstruația este de culoare maro si in cantitate foarte foarte mică

| Annamariaa123456789 explică (pentru HazelEyes77):

Mulțumesc dar menstruația este de culoare maro in cantitate foarte mică

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma o sarcina in urma intretinerii unui sex protejat se poate exclude in totalitate, fiindca se considera ca fiind practic imposibil sa ia nastere o sarcina in cazul in care protectia folosita ramane intreaga/intacta pana la terminarea sexului respectiv. Acest lucru este confirmat si garantat de menstruatia care se produce la terminarea respectivului ciclu menstrual. Cantitatea de menstruatie care se formeaza de fiecare data la terminarea fiecarui ciclu menstrual si este eliminat intr-un anumit numar de zile, depinde de modul in care s-a desfasurat activitatea hormonala in decursul acelui ciclu. Pe baza activitatii hormonale se formeaza si dezvolta in UTER tesutul denumit ENDOMETRU care poate deveni o mucoasa foarte bine dezvoltata din care in momentul destramarii sale va rezulta foarte multa menstruatie, sau un endometru mic, subtire slsab dezvoltat, anemic/pipernicit din care va rezulta o cantitate mica de menstruatie. Culoare mai inchisa maronie, brun roscata sedatoreaza faptului ca eliminarea sangelui menstrual se face cu o anumita greutate, incetinire ceea ce favorizeaza si permite oxidarea fierului din continutul hemoglobinei existente in sange. Este un proces absolut normal si din aceasta cauza nu trebuie sa ai nici un motiv de ingrijore. Multa sanatate!

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Culoarea aia inseamna ca tocmai ovulul s-a eliberat si este gata pentru fecundat. Inseamna ca esti in zilele cu fertilitate ridica.