| monicutsuu a întrebat:

am si eu o problema. Prietena mea... tocmai ce a avut primul contact sexual si ii este frica sa nu fi ramas gravida. Este posibil sa ramai insarcinata din prima? Urgeent. Dau funda

9 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Este posibil. Exista teste de sarcina care deja si la cinci zile dupa contact pot sa zica daca este sau nu.Doar trebuie sa ceara la farmacie test in acest sens adica saspecifice la cite zile dupa vrea sa afle.

| anka89 a răspuns:

Daca a ejaculat ea,are mari sanse de a ramane insarcinata,chiar daca ii primul ei contact sexual,nu are importanta ca ii prima sau a doua oara sau a treia oara,sansele sa ramana, sunt mari.Dar daca s-a protejat nu are de ce sa ii frica.
aaaaa, si sansele de a ramane gravida cand o faci prima oara nu sunt numai de 40%,sunt mult mai mari, ii ca atunci cand o faci si nu ii prima oara, cate sanse ai sa ramai gravida? asa ca tot atatea ai si cand o faci pentru prima oara.

| Lore14785 a răspuns (pentru anka89):

Mie medicul ginecolog mi-a spus doar de 40% dar probabil asa e happy

| Lore14785 a răspuns:

La primul contact sexual sunt sanse de 40% sa ramai insarcinata, dar daca s-a protejat nu ar trebui sa-i fie frica. Din cate spui tu, nu-ti pot da un raspuns, deoarece nu ai precizat daca baiatul a ejaculat sau nu in ea sau daca au folosito metoda contraceptiva. In primele 72 de ore poate lua niste anticonceptionale [o pastila de a doua zi], daca nu sa astepte 14 zile pentru a efectua un test de sarcina [asa ii vor disparea toate temerile] sper sa-ti fi fost de ajutor. Bafta

| BlueOctober a răspuns:

Pai poti ramane pentru ca perioada de ovulatie o ai si ca esti virgina si ca nu esti, eu asta cred si asta stiu si nu iti recomand pastila de a doua zi te simti oribiiil!

| seppuku a răspuns (pentru BlueOctober):

Asa am auzit si eu ca pastila de a 2a zi e naspa rau.Nici nu e recomandata sa iei mai mult de 2 pe an.Si se zice ca unele femei au luat-o razna sau le-a schimbat total din cauza acestei pastile.E adevarat?

| BlueOctober a răspuns (pentru seppuku):

Asta am auzit si eu si mi se pare destul de plauzibil...gandeste-te ca aceste pastile nu stiu prin ce proces ajung in uter si omoare fatul, embrionu sau ce o fi el.sora mea a luat si a avut niste simptome dezastruoase.

| Lore14785 a răspuns (pentru BlueOctober):

Te simti probabil oribil, dar nu te trezesti cu un bebe happy

| BlueOctober a răspuns (pentru Lore14785):

Da asa e nu te trezesti cu un bebe...eu nu am avut nici o astfel de experienta din fericire primul bebe e pe drum asa ca tot inaintehappy