| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten, pe care il cunosc inca din clasa a doua, iar anul trecut ma placea, doar ca atunci nu simteam nimic pentru el. De curand am realizat ca am inceput sa-l plac, am incercat sa-l fac sa vada asta, desi e cam greu avand in vedere ca suntem prieteni foarte buni si tot timpul vorbim, radem, etc.
Doar ca nu stiu daca mai merita sa "lupt", sa il ajut cu orice, sa fiu mereu draguta... El in fiecare pauza merge si imbratiseaza majoritatea fetelor din clasa, iar pe una o tot tine in brate, si ea vine la el si din astea. (cred ca el o place, sau vrea sa ma faca pe mine geloasa). Asta mi se pare cea mai mare problema a lui, e putin cam curvar, nu stiu daca sunt doar un fel de prietena pentru el sau inca mai simte ceva pentru mine. Cand nu e cealalta in preajma se comporta foarte frumos cu mine, iar alteori o tine pe ea in brate. M-am dus si eu la alti colegi si am inceput sa vorbesc cu ei, sa fac glume si mereu el venea acolo unde eram eu si devine putin enervant.
Eu i-as zice ce simt, dar acum sunt usor nervoasa pe el, si as vrea sa nu-l plac.
Va rog ajutati-ma. Ce ar trebui sa fac?
Stiu ca am ratat acea sansa cand mi-a spus ca ma place, dar atunci nu imi imaginam ca as putea fi cu el.
Multumesc mult si scuze ca am scris atat.
Funda.

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Continua sa vorbesti si tu cu altii,in special cand il vezi ca o tine in brate pe rivala ta.
Si,discuta cu el,cum sunteti prieteni nu e greu sa intorci discutia in directia in care doresti(stii ca lui cutare ii place de cutare,vad ca tie iti place de cutare,etc).
Arata-i interes,dar nu prea mult si, in general, fa-i ce-ti face...
Mult noroc!

| AuraPop a răspuns:

Daca e afemeiat, e o mare problema, trebuie sa te gandesti bine daca ai suporta lucrul asta fiind iubita lui! Sa stii ca nu-l poti schimba, sa-ti fie fidel, daca asa e, asa ramane, eu stiu din experienta!
Daca inca mai vrei sa fii cu el, si nu vrei sa-i zici direct, atunci ar trebui, fie sa flirtezi cu alt baiat din clasa, pentru a-l face gelos, fie sa-i spui ca ai cunoscut un baiat dragut, daca te place cu adevarat, nu v-a rezista sa incerce sa te cucereasca el, inainte de a te pierde!
E posibil ca atunci cand a spus ca te place, a vrut doar ceva trecator, iar acum sa te vrea cu adevarat!