| Kitty999 a întrebat:

Buna are importanta cit de departe ajunge sperma in vagin? pentru a ramine insarcinata?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, absolut deloc. E suficient sa ajunga pe vulva, adica la exteriorul vaginului. Oricum, fecundatia se produce in trompele uterine, deci din vagin spermatozoizii mai au de urcat multi centimetri. Eu sunt extrem de mobili si sunt atrasi de mediul vaginal.

| Zenithf a răspuns:

Poti ramane insarcinata si daca a ajuns un pic de lichid seminal la deschiderea vaginului, dar normal este ca, cu cat ajunge mai aproape de colul uterin, si cu cat samanta este mai de calitate, cu atat probabilitatea este mai mare.

| mona a răspuns:

Odata intrati inauntru,, dansii,, isi gasesc singuri drum in cautarea fecundarii unui ovul

| mixxjim a răspuns:

Nu, pentru ca spermatozoizii sunt mobili si se deplaseaza pana unde trebuie sa ajunga pentru a putea deveni copil. ar fi trebuit sa te informezi despre toate astea inainte sa te apuci sa faci sex, ai pus boii inaintea carului si acum stai si mori de frica. daca spui ca doar te-a atins cu mana pe exterior nu e niciun risc, nu ramai insarcinata, dar acum daca tot ai pornit pe calea asta informeaza-te, citeste, si despre metode contraceptive, si despre protectie - sunt si boli cu care te poti alege, nu doar cu o sarcina, mergi la un medic sa-ti prescrie niste anticonceptionale, viata sexuala nu inseamna numai placere si distractie, inseamna si responsabilitate si judecata happy ai grija de tine, ca nu o face nimeni altcineva!

| Elly7890 a răspuns:

Daca ajunge oricat de putina sperma in vagin fata ramane gravida din ce stiu eu fireste daca nu ia contraceptive!