| Anet a întrebat:

as avea si eu nevoie de ajutorul vostru:anul trecut am cunoscut un baiat pe net, neam placut si am inceput o relatie, nu credeam ca o sa fie ceva serios dar neam indragostit rau tare unul de celalalt in ciuda diferentei de varsta dintre noi(eu 20 el 18), distantei(650 km) precum si a faptului ca el era virgin, neam facut o multime de iluzii cu privire la momentele cand vom fi impreuna si de revelion am reusit in sfarsit sa ne vedem live, lucru care nea apropiat si mai mult; totul a decurs perfect pana saptamana trecuta cand a inceput sa fie rece cu mine, iar de cateva zile mi-a zis ca sufera prea mult din cauza ca nu pot fi langa el si ca sia gasit o alta prietena acolo si ca ramanem prieteni; imi zice ca nu o iubeste si ca il ajuta sa treaca peste; ce as putea face sa fim din nou impreuna, il iubesc enorm de mult si as face orice doar ca sa mai fim ca inainte? Help!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi-e greu sa-ti spun ce e de facut. Oricum, trebuie sa stii ca este absolut imposibil sa fiti ca inainte. Nu zic ca ar fi imposibil sa va impacati, dar va fi ca o farfurie sparta si lipita, in nici un caz nu va fi acelasi lucru ca inainte.
Din experienta mea, nu prea vasta, relatiile la distanta tin numai pe termen limitat si daca au un tel spre care se indreapta. Gen: la anul ne mutam impreuna, etc. Altfel, daca nu duc nicaieri, nu au nici un motiv sa tina.
In acelasi timp, se ridica intrebarea daca faptul ca v-ati cunoscut in realitate nu l-a departat de tine. De obicei, tinzi sa idealizezi un om daca nu stai langa el si, cand ajungi langa el sa vezi ca e mai putin perfect decat credeai tu. Uite, eu locuiesc cu partenerul meu (care mi-e si sot) de aproape 6 ani. Daca plec undeva, cam dupa 4-5 zile incep sa-l idealizez, sa-mi amintesc numai calitatile lui, asa ca dupa vreo 10 zile nu inteleg in ruptul capului cum de mi-am imaginat vreodata ca ar avea vreun defect. Cand ma intorc acasa, descopar in 24 de ore cam toate defectele pe care i le stiu. Asta nu ma impiedica sa-l iubesc la fel de mult, dar trebuie sa tii seama ca eu m-am indragostit de el dupa ce ne cunosteam binisor si trecusem prin destule experiente impreuna (adica m-am indragostit si de defectele lui).
Cred ca o discutie fata in fata ar fi utila in relatia voastra. Fa un efort, du-te in orasul lui (anunta-l intai, nu-i forta mana) si discutati. Veti vedea atunci daca mai e ceva de salvat din relatia voastra. Si nu uita, trebuie sa vreti amandoi sa fiti impreuna, nu e suficienta dorinta ta, oricat de intensa ar fi.

6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Încearcă să te resemnezi. Nu cred în relaţiile la distanţă; cuplurile fericite pe care le vezi tu există doar în filme (mă refer la distanţa dintre parteneri).

Baftă!

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Pai avand in vedere ca esti majora ai putea si tu sa te duci macar o data pe luna sa il vezi. nu stiu ia un tren o masina ceva. si incearca sa ii explici ca chiar tii la el si faci absolut toutul pentru el

| xxxx123 a răspuns:

Incearca intai cu unul mult mai mare, apoi cu copii...

| Sonya_6609 a răspuns:

Eu as zice sa treci peste asa cum a facut si el

| dumitrita25 a răspuns:

Eu as sugera ca voi sa va luati telefon unite amandoi si va veti putea sa va vedeti el costa un leu dar trebuie sa plateste cate 100 de lei ca vb ca intri pe internet etc asa veti putea sa va vedeti si sa nu va duceti cu tren etc

| AnaMaria_4778 a răspuns:

Ai putea sa ii explici ca exista o rezolvare, adica spune-i cat de mult tii la el si ca in ciuda distantei va puteti vedea. Odata vine el, odata mergi tu