| Gabrielela2003 a întrebat:

As avea si eu o curiozitate pentru ca nu cred ca e o intrebare,vreau sa stiu cum e cand faci dragoste pentru prima data si daca doare, multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca curiozitatea ta se refera atat la sexul de dezvirginare in sine, cat si la perioada de timp care urmeaza imediat dupa sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori, dar mai ales in cazul fetelor care nu au practicat niciodata masturbarea intravaginala, adica "degetica", dezvirginarea lor este destul de dureroasa,(poate fi chiar insuportabila) si de regula se instaleaza o stare de disconfort generalizat in zona vulvo-vaginala cat si in zona apartinatoare partii inferioara a abdomenului. Durerea care exista intotdeauna poate fi acceptabila in cazul in care vaginul a fost masturbat, sau sa fie extrem de dureroasa/insuportabila in momentul primei incercari de penetrare. Durerea provocata se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire, de intindere a muschilor, durerea resimtita fiind proportionala cu prosimea penisul care este introdus fortat in vagin.
Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care din nastere au o lungime bine definita, cea care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), modul in care preludiul este executat, sau cantitatea de lubrifiant folosit pentru a relaxa atat muschii cat si femeia. Lungimea fibrei musculare din constitutia vaginului chiar si dupa un preludiu lung ramane practic in mare masura nemodificat, insuficient lungit si la fel de rigid si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si greu de a fi penetrat in timpul dezvirginarii cat si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. Atunci cand penisul intra fortat prima data in canalul extrem de stramt al vaginului, muschii sunt intinsi peste limita lor de intindere (normala) instantaneu, brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazurile in care intinderile si revenirile repetate ale muschilor vaginului provocate de penetrarea ritmica se repeta pe o durata de timp mai mare (de peste 3-5 minute), de obicei provoca febra musculara, la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila.
Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita produce largirea canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se mentine si devine definitiva, nemodificata, insa acest lucru se produce numai dupa ce sunt intretinute suficient de multe acte sexuale intr-o anumita perioada in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare femeia simte si constata ca si urmatoarele acte sexuale (al caror numar nu poate fi apreciat), la inceput pot fi uneori foarte dureroase, insa cu trecerea timpului, treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput dupa dezvirginare, placerea si satisfactia sexuala reala si eficienta o poate produce cunilitia combinata cu o "degetica" mai lunga, efectuata cu multa tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea care apare dupa sexul de dezvirginare, este indicat ca circa 6-7 zile sa se nu fie intretinut sex efectiv, sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| Gabrielela2003 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru informatile date, te-am declarat raspunsul castigator cu drag?

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Este fain. Doare la inceput, apoi si vrea sa nu se termina actul sexual si sa continue inca vreo cateva ore.

| Sofer a răspuns:

Depinde de fiecare fata. Poate da doară puțin sau rău.

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci ca sa aflii...

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Pai,prima data cand o faci este dureros cel putin la mine, asa a fost, iar dupa, pe masura ce o faci mai des, te simti din ce in ce mai bine.Ideal este si partenerul sa te ia usor,sa nu o impinga prea brusc daca intelegi la ce ma refer, sa se manifeste cu blandete tinand cont ca este prima data pentru tine, si sa o faci cu persoana iubita, ai alta senzatie, nu e acelasi lucru cand o faci cu o persoana pe care nu o iubesti.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Zven1303 a răspuns:

Daca ești fata o să te doara doar in primele 2-3 minute, durerea nu este foarte mare dar daca este îți recomand să te opresti.
Prima data trebuie sa fie cu persoana potrivită și cu protectie, este ceva care vă va lega și mai mult relatia, sexul nu este doar de plăcere este și din dragoste. Pentru mine a fost foarte romantic prima data.
Nu poți explica exact cum se simte dar sper ca te a ajutat.

| Gabrielela2003 explică:

Da,te rog