| ElenaEly1234 a întrebat:

Au existat cazuri în care femeile/fetele au luat AC si au ramas însărcinate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sunt respectate intrutotul fara nicio abatere de la instructiunile precizate de producator in prospectul pastilei AC, in privinta modului de administrare a pastilelor AC, protectia contraceptiva garantata este apropiata de 100%. NU am auzit ca vreodata sa fi ramas insarcinata vreo femeie care a folosit pastila AC asa cum este specificat in prospect, adica in fiecare zi mereu exact la aceeasi ora (cu o abatere in +/- de 15-30 minute maxiam). Daca se procedeaza in felul descris, sau este folosit inelul hormonal intravaginal NuvaRing (varianta moderna a pastilei AC) atunci in mod garantat formarea sarcinii este practic eliminata intr-o proportie de peste 99, 9%, adica foarte apropiata de 100%

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există metodă contraceptivă sigură 100%! Doar montare de sterilet sau legarea trompelor!
Deci, da există și aceste excepția de sarcină, chiar dacă se administrează pilule contraceptive!
Un test de sarcină poate clarifica situația!

| RAY a răspuns:

Desigur ca sunt cazuri, de asta nu au 100% procentaj

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu am intalnit cazuri printre cunostintele mele sa fi ramas insarcinata cineva cu anticonceptionale, in schimb am aflat de o tipa care a luat pilula de a doua zi si a ramas

| Adry05 a răspuns (pentru Emma30555):

Depinde si-n ce conditii a luat-o ca daca a luat-o dupa vreo 48 de ore normal ca nu mai avea ce efect sa-si faca si a luat-o inutil, cu cat o iei mai tarziu cu atat ii scade eficienta

| Emma30555 a răspuns (pentru Adry05):

Din cele spuse de persoana in cauza, a luat o la timp ba chiar a luat o prea repede
Se pare ca daca spermatozoidul apuca sa fecundeze ovulul nu mai are efect. A facut si avort. Acum asta mi-a spus asta spun si eu, adevarul e la persoana in cauza

| Adry05 a răspuns (pentru Emma30555):

Cum adica prea repede?! laughing) Exista?!