| AlphaAsker a întrebat:

Buna!
Caut raspuns la o intrebare care m-a framanta de ceva timp.
Am incercat de mult timp sa renunt complet la : Pornogratie, masturbare si cel mai important la ejacuare.
Si am reusit! De 2 luni nu am mai facut nimic din cele mentionate, la inceput a fost mai greu, dar dupa primele 2 saptamani a inceput sa fie ceva normal pentru mine, nu mai simt nici o nevoie de a imi satisface aceste VICII.
Motivul este simplu, vreau sa vad daca pot sa imi ating telurile, si eu cred ca toate acestea sunt parti ale (CURVIEI in sine) - motivele nu trebuie sa afecteze raspunsurile.
Acum intrebarea mea este : imi poate afecta renuntarea la ejacuare completa corpul intr-un fel sau altul? )ps: nici macar in vise nu ma mai pot lasa ispitit).
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, ele pot sa fie de orice fel, accept critice dar si raspunsuri serioase care vor fi si castigatoarele funditei happy.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu apare nici o complicatie, organismul se adapteaza la noile conditii. Pentru el e o usurare.''Complicatiile'' la care trebuie sa te astepti sunt: Mai multa putere de concentrare, mai multa energie si mai multa sanatate mintala. Salut.

| AlphaAsker explică (pentru minrest):

Multumes mult pentru raspuns! Factul ca imi va creste concentrarea si energie au fost dovedite deja big grin

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu afecteaza dar ai facut bine ca ai renuntat la masturbare. Asa cand vei intalni o fata o sa te simti bine cu ea.

| AlphaAsker explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru raspuns happy

| VadTot a răspuns:

Ai uitat probabil sa ne spui o chestie.
ai renuntat sa mai urmaresti si filme smd... erotice?
Acum ca ai reusit aceasta performanta. Te sfatuiesc sa ti faci o iubita!

| AlphaAsker explică (pentru VadTot):

Cu iubita nu ar fi o problema, nu am mentionat ca eu vreau sa ma tin ce aceasta chestie timp de mai multi ani. Sunt un tip religios si din propria ambitie vreau sa ma abtin pana cand va fi momentul. Este posibil sa apare complicatii happy?

| VadTot a răspuns (pentru AlphaAsker):

NU.nu apar nici un fel de complicatiii.
dar daca ai o varsta ar trebui sa ti faci o iubita!

| ZEU93 a răspuns:

Vorbind serios bine ai facut. Glumind, inca un pic si te trecem cu rosu in calendar.

| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca din punct de vedere al sanatatii nu vei fi afectat. Vei elimina spontan "surplusul". Vei fi mai artagos, mai nervos, dar si mai hotarat sa-ti atingi telurile.

| halogen001 a răspuns:

In principiu nu ar fi nici o problema. Totusi, am vazut pe net studii stiintifice care demonstreaza ca un numar mai mare de ejaculari (sex normal sau masturbare) scade riscul aparitiei cancerului de prostata ceea ce nu e lucru putin. Cred ca daca te masturbezi dar fara sa exagerezi, mentii functionarea normala a aparatului reproducator. Cred ca orice exces (abtinere totala sau activitate sexuala exagerata) nu este bun.

| Happyjump a răspuns:

Nu omule, nu te afectează cu nimic, vei câștiga premiul Nobel, ești incredibil

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu zic ca iti trebuie o data pe saptamana macar, sa mai pui in functiune organele, sa mai schimbi sperma... daca nu faci mult timp iti vor trebui 2-3 zile in care sa faci ca sa functioneze iar normal.

| GeorgyGirl a răspuns:

Nu cred ca asta iti poate afecta renuntarea la ejacuarea completa, dar nu inteleg ce te-a facut sa renunti la toate astea, sexul e sanatos in viata nu in sens de preacurvire si exagerat dar nu e nevoie sa renunti de tot la el.

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Te rog sa-mi spui cum ai facut

| AlphaAsker explică (pentru Alex_Bodringa_1984):

La inceput mi-am ocupat timpul in asa fel incat sa nu ma gandesc, gen...am facut mult sport, cand am simtit nevoia am incercat sa stau cu cineva sau am iesit afara incat sa nu am obortunitatea. Apoi am inceput sa ma obisnuiesc, corpul nu-mi mai cere. Cand au venit visele ispititoare mi-am dat seama ca nu este realitatea si am refuzat. Acum sunt 2 luni si ceva si ma simt exrtaordinar, si pot spune ca gandesc mai linpede, sunt mai odronat vorbind de scoala si in general in vaita de zi cu zi. Bafta frate! PS: cand apar reclame ispititoare sau este pe strada o femeie inbracata mai necuvincioasa, intoarce privirea pur si simplu stiind ca-ti vei implini telul..bafta! Domnul cu tine happy

| doctorandus a răspuns (pentru AlphaAsker):

Dupa cum scrii nu s-ar zice ca ai gandi mai limpede.

Pentru ce risti in acest mod vezi http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/criticc.htm

Masturbarea nu e un viciu, vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| AlphaAsker explică (pentru doctorandus):

Multunesc pentru raspuns!