| Corina45788 a întrebat:

Bună, dacă am luat 2 pastile de antibiotice si am avut contact sexul neprotejat (dar a scos-o la timp) pot sa rămân însărcinată?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ginecolog si intreaba l.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Antibioticele nu sunt anticonceptionale.

| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticele NU sunt pastile avortive si nici anticonceptionale!

Bineinteles ca poti ramane gravida cand ai sex neprotejat, mai ales daca esti in perioada fertila.

| helpforyou a răspuns:

Antibioticele nu au nici o treba cu sarcina.

Daca tu erai in perioada fertila si el avea ramas pe "teava" atunci da, poti sa ramai gravida. De la un contact sexual anterior sau de la o masturbare anterioara actului sexual facut cu tine.

Deasemenea nu stii sigur daca el nu a scapat o cantitate mica in tine.

| Robert2526 a răspuns:

Antibioticele nu afecteaza cu nimic posibilitatea de producere a unei sarcini. Poate te referi totusi la anticonceptionale?

Sarcina se poate produce DOAR daca spermatozoizii ajung in vaginul tau in momentul in care are loc ovulatia. Totusi, trebuie sa stii cateva lucruri

1. Spermatozoizii pot ajunge in vagin si fara o ejaculare ( daca partenerul tau a ejaculat spre exemplu aseara si astazi faci sex cu el, exista sansa ca niste spermatozoizi sa fi ramas undeva pe traseu si sa ajunga la tine in vagin chiar daca el nu ejaculeaza in timpul actului sexual)
2. Ovulatia ta nu este un moment fix, nu poti sa determini clar cand are loc ( de aceea este mai bine sa folosesti prezervativ)
3. Spermatozoizii pot supravietui in vagin pana la 3-4 zile ( deci nu e neaparat sa te afli la ovulatie in momentul ala, poate astepta cuminte sa ovulezi cateva zile)

Am citit ce intrebari ai mai pus si am tot vazut ca ai mai luat pastile de a doua zi si ai mai avut probleme. Pana in momentul acesta, viata sexuala ti-a adus numai necazuri, griji si anxietate.
Nu crezi ca este cazul sa schimbi ceva in legatura cu asta?

Ce iti recomand eu? Vizita la un medic ginecolog ( ai fost vreodata?). Ginecologul iti poate face un control si iti poate si recomanda o metoda contraceptiva daca chiar nu vrei sa folosesti prezervativ.

Iti urez multa bafta si ai grija de tine! Incearca sa faci lucrurile cum trebuie.Viata sexuala e mult mai placuta si mai intensa cand te informezi si cand ai grija de tine!