| milenaa a întrebat:

Buna,daca dupa 9 zile de intirzie a menstrei si testul e negativ mai are rost sa astept ceva zile sa mai fac unul sau nu e vb de o sarcina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul testului de sarcină, NU este foarte importantă perioada de întârziere ( a menstrei ), ci, mai degrabă, ca testul să fie făcut la cel puţin 21 de zile DUPĂ ultimul contact sexual neprotejat ( altfel NU este concludent )!

Din postările făcute la întrebarea ta anterioară, observ că accepţi/doreşti o sarcină - deci, nu ar fi o "problemă" :)

De asemenea, observ că, ultimul act sexual a fost în 20 decembrie - deci, testul l-ai făcut la 19 zile.
Astfel că, e posibil ca testul să NU fie concludent :(

Primul test de sarcină CONCLUDENT se face în 11 ianuarie, iar următorul în 14 ianuarie!

Dacă testele sunt negative, atunci NU eşti însărcinată!

De asemenea, având în vedere scurgerea maronie avută în 27 decembrie, sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

De asemenea, eu NU am priceput o chestie : la întrebarea anterioară zici că "ulrima menstra a fost pe 8 trebuia acum pe 31 sa vina"...

Păi, din ce zici tu, ai CM de 23 de zile - ceea ce, NU prea cred :(

Aş zice că, mai degrabă, NU ai calculat corect :)

Oricum, nu pot să-mi dau seama exact despre ce este vorba deoarece NU ai precizat "datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni" - aşa cum ziceam şi la răspunsul anterior...

Foloseşte „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ) şi RECALCULEAZĂ corect data la care ar trebui să-ţi vină menstruaţia.

Toate cele bune.

| milenaa explică (pentru bursuc001):

Calculele sunt corecte paremise..cm la mine e de 24 zile si ultimele doua luni de menstra a fost pe 16 si ultima data pe 8 cum am zis. azi este a 21 zi de la conceptie dar voi face un test pe 11 si 14 cum ai zis.mersi mult

| bursuc001 a răspuns (pentru milenaa):

Cu plăcere!

E ok dacă ai calculat corect, atunci fă testele din 11 & 14 ianuarie şi vei şti sigurwinking

O seară/noapte frumoasă.

7 răspunsuri:
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Buna :* E posibil doar sa iti intarzie sau sa fii racita! Mai asteapta 1-2 zile si repeta testul. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intarzierea menstruatiei cu 9 zile poate avea si alte motive in afara sarcinii. Testul negativ arata ca nu esti insarcinata. Daca intre timp ti-a venit menstruatia, un alt test nu mai este necesar, Menstruatia arata ca nu ai ramas insarcinata.Dar decizia este numai a ta.Mult noroc.

| motan444 a răspuns:

Testul trebuie fact dimineata inainte sa mananci sau sa bei mai fa unul sa fii sigura

| milenaa explică:

Menstruatia intre timp nu a venit de asta si intreb,, poate mai tirziu se va arata sau e raceala.

| Jeasca_Jessica_1995 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de teste de sarcina. Poti incerca sa iti mai faci unul, daca iese tot negativ, poate e vorba de o dereglare. Sau in cel mai sigur caz, consulta un medic ginecolog.