| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am niste scurgeri albe... Ce ar putea fi? Inca nu mi-a venit ciclul! Plizz...

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia vaginala care precede cu pana la 2 ani prima menstra. E normala.

greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand sa nu te nelinistesti. Daca scurgerile sunt inodore(nu au miros), corpul tau se pregateste de primul ciclu.Hormonii si-au inceput treaba si se pregatesc sa te transforme din fetita in fata.Sa ai la tine tampoane igienice pentru. ciclu,sa nu te-apuce la scoala, stai de vorba si cu mama ta, e cazul sa stie si pregateste-te sufleteste.Vei incepe sa te nelinistesti din nimic, sa ai nervi nejustificati sau sa-ti vina sa plangi fara motiv.Sunt hormonii,nu te necaji. Poate ai noroc si nu vei avea nimic din toate astea,nu e o regula. Daca cumva scurgerea pe care o ai este urat mirositoare(desi m-ar mira), spune-i mamei si mergeti sa dai o proba de urina, poate fi o mica infectie sau raceala.Mult noroc!

| aliybella a răspuns:

Scurgeri normale sau poate ai racit jos, nu te impacienta nu e ceva grav, eu de cand am ciclu am si scurgeri albewinking

| Tania_9268 a răspuns:

E ceva super normal. Asta inseamnca ca corpul tau se pregateste deja de urmatoarea etapa in ciclul vietii. Nu te speria, stiu multe cazuri, are si un miros neplacut, parerea mea e sa folosesti tampoane zilnice care le poti schimba de vreo 3-4 ori pe zi...sau de cate ori vrei tu...asta in cazul in care te deranjeaza foarte tare acel lichid.Si daca mai ai intrebari legate de chestii de gen, du-te la mama ta. Ea stie cel mai bine ce e de facut si ce e de zis.

| tycy a răspuns:

Cel mai probabil ai racit jos si de aceea ai scurgerile acelea.Nu mai sta cu spatele gol si mergi la un control, e periculos daca se agraveaza.

| simona223 a răspuns:

Asta se numesc scurgeri vaginale(premenstruale), ciclul o sa-ti vina curand

| mimi_2935 a răspuns:

Sunt secretiile vaginale. e ceva normal

| VremTot a răspuns:

E normal acelea vin inainte de menstruatie

| yasemin a răspuns:

Inseamna ca esti la ovulatie si in scurt timp iti va veni si menstruatia

| glossygrl a răspuns:

Este ceva normal! Se numeste scurgere vaginala si in vreo 2 ani iti va veni ciclul! Nu te speria! Nu e nimic neregula!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva normal, toate fetele au asa ceva. Este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In 2 ani o sa ai prima menstruatie. Sau poate fi si o raceala. Du-te la medicul ginecolog, impreuna cu un adult.

| Criss_1962 a răspuns:

Aceste scurgeri sunt semnul ca iti va veni ciclul.

| OMG_4442 a răspuns:

Daca ai avut contakt sexual pot fi spermatozoizii!