| anonim_4396 a întrebat:

deci am multe carii in gura... dupa ce o sa scap de ele o sa mai am halena? care-s simptomele daca mirosul urat mirostitor nu e din gura si din stomac?

Răspuns Câştigător
| MusicMakesMeFreeXD a răspuns:

Halena este denumirea data aerului cu miros insuportabil care iese din gura in timpul expiratiei (lat. anghelare = a sufla). Acest fenomen are implicatii serioase in societate, in multe cazuri ducand la despartirea cuplurilor.

Principalele cauze ale halenei:

- gingii in stare proasta (inflamatii, microleziuni);
- dintii prost frecati inseamna resturi alimentare si o activitate bacteriana puternica;
- o limba incarcata impune frecarea sa, usoara, in acelasi timp cu frecarea dintilor;
- proasta digestie;
- fumatul;
- setea produsa de exercitii fizice foarte grele sau de pierderea unei nopti, fara consum de apa;
- consumul de alcool;
- ovulatia feminina provoaca o halena discreta;
- bauturile prea calde, carenta de vitamine;
- consumul de tranchilizante si de vitamina B;

Alte cauze ale halenei: boli de faringe, de stomac, de intestine, ale cailor respiratorii (cand halena provine din caile
respiratorii mirosul este accentuat in timpul respiratiei si dispare la incetarea sa), consumul de usturoi, ceapa sau praz.

Alimente interzise: ridichi, varza acra, usturoi, ceapa cruda, fripturi in sange, maioneza, grasimi animale. Otetul va fi inlocuit cu sucul de lamaie.

2 răspunsuri:
| Mike959 a răspuns:

Rezola intai cariile si dupa vei vedea daca mai apare acest miros urat! Bafta

| romeo29 a răspuns:

Ai incercat sex oral?