| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineaţa, am 22 de ani,şi ce aş putea face să nu mă mai excit,am practicat masturbare clitoridiană(regret asta), sunt virgină şi mi.am făcut de curând un prieten(primul până acum).Ce aş putea face să nu mă mai excit aşa tare,când ne ţinem de mână,când mă sărută, când mă gandesc la el? este jenant pentru mine.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Ti-ai dezvoltat mult peste asteptari aceasta empatie fata de sexualitate.
Traiesti intr-o stare continua de anticipare de sex, asa cum traiesc cei stresati, numai ca ei traiesc intr-o stare de anticipare de pericol.
Trebuie sa pastrezi aceste afectivitati pentru TIMPUL POTRIVIT, si nu trebuie sa te implici asa mult in ele...
Sexul trebuie pastrat in ordinea procrearii nu a dorintei.
Cu cat te implici mai mult in aceasta empatie fata de sex cu atat dorinta va creste, devine o patima....asa cum devine stresul.

Nu te mai alimenta cu ideile acestei culturi, pentru ca toate aceste concepte o sa cada.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea este absolut normala in adolescenta si pana la inceperea vietii sexual si, chiar dupa aceea, daca nu devine o obsesie. Deci nu ai nici un motiv sa regreti ceva absolut normal si necesar. De asemenea, cred ca este normal sa fii excitata in preajma persoanei pe care o doresti, nu e nimic jenant in asta, doar controleaza-te sa te comporti normal. Toate suntem excitate cand ne saruta barbatul pe care il dorim, e ceva normal si eu sper sa tina pana la adanci batranete, fiindca senzatia e frumoasa si ii place si lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da i papucii si ramai in continuare frigida daca nu vrei sa te bucuri si tu de tinerete

| RAY a răspuns:

In primul rand masturbarea este sanatoasa si normala asa ca nu te jena e ceva normal, dorinta sexuala e normala nu ai de ce sa te simti jenata, nu e nimic rau in asta pur sinplu simti ceva normal, sexul nu inseamna doar penetrare vaginala sa stii asta puteti incepe cu un sex oral

| corbulalbrosu a răspuns:

Din comportament si convingerile tale sepoatetrage doar o singura concluzie : ti-ai pierdut tineretea in mod inutil pana in prezent si se pare ca esti hotarata sa traiesti in continuare tot asa in loc sa te informezi cum ar trebui sa procedezi. Esti de compatimit.

| Divy a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hopa cineva e gelos pe viața altuia dacă nu poți da un sfat, stai în banca ta că ești de-a dreptul penal
Fiecare are dreptul să trăiască cum vrea că unul e vegan, altul omnivor e treaba fiecăruia și trăiește după convingerile proprii, dacă copii se f u t sunt judecați dacă nu sunt criticați.
Parcă nu toată lumea își pierde viața, și în urma lor nu rămâne nimic că toți învățăm dar nu aducem nimic nou, că faci sex nu ești deosebit ci doar dacă aduci ceva folositor omenirii.
Prezentul abundă de informație multă falsă puțină reală, de aceea se cer sfaturi, dar văd că ție ți se par greșit și faptul că cere sfatul, parcă n-ai fi om și parcă nu ai cerut sfatul nimănui

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Divy):

Mai copile, daca ai fi avut o minima inteligenta te-ai fi interesat chiar si din pura curiozitate sa citesti raspunsurile persoanei "criticate, atentionate", si doar pe pe urma deci nu inainte sa-ti "etalezi" aberatiile si frustrarile tale. Doar aici la aceasta categorie am dat mai multe informatii CORECTE si sfaturi UTILE decat vei reusi sa dai tu in intreaga ta viata. Sper ca sunt suficient de explicit pentru nivelul tau de cultura si intelegere. laughing

| Divy a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu judec o persoană după trecut, pentru că orice moment e important în viață. Spre exemplu dacă cineva tot face glume, vei crede că atunci când cere ajutorul minte și poate ajutorul acela i-ar fi putut salva viața.
O persoană nu poate fi serioasă mereu ea alternează în stări, am crezut că la vârsta și cunoștințele tale cunoști aceasta domnule, se pare că m-ai dezamăgit..asta se întâmplă când am așteptări prea mari din partea unei persoane

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Divy):

In profesia mea nu exista loc pentru greseala si din acest motiv INTOTDEAUNA in absolut tot ce am facut am fost extrem de sigur, precis dar mai ales serios. Pentru anumite persoane dintre care se pare ca faci si tu parte este de neconceput seriozitatea si profesionalismul. Pacat de voi deoarece reusiti sa faceti doar "umbra pamantului" si din pacate cu totul inutil. Cu astea spuse, sper ca am terminat definitiv orice conversatie.

| mihai69 a răspuns:

1. nu ai de ce să-ți fie rușine că te-ai masturbat - e ceva cât se poate de firesc și nu o faci doar tu;
2. gradul de excitabilitate al unei persoane nu poate fi (în general) modificat, astfel încât să nu mai răspundă la stimuli așa cum o făcea mai demult. E un fel de constantă personală, iar schimbări mari în acest sens apărute de la sine pot fi semn de boală. Și cum nu cred că ai vrea așa ceva... învață să te accepți așa cum ești!
3. cum tocmai am spus, e timpul să lucrezi serios la partea cu respectul de sine - ai mai multă încredere și caută să nu mai te simți „altfel" pentru că te-ai dedulcit și tu din plăcerile firești ale trupului! Altfel, la un moment dat, e posibil ca felul tău prea feciorelnic de a fi să dăuneze chiar și relațiilor tale cu cei din jur (inclusiv iubitul).
Hai, că poți! Baftă!

| armand69 a răspuns:

Ce barbat crezi ca vrea o frigida? esti bine asa cum esti