| Violeta19706 a întrebat:

Bună dimineața.
Am avut așa un vis neclar noaptea asta, era seară, îmi așteptam prietena să ieșim să facem sport, din cauza că am ieșit prima din casă o așteptat în coridor, cînd s-a apropiat un băiat (nu-l cunosc) și a început a vorbi, dorea să facă cunoștință, eu în schimb nu, cînd am intrat să văd dacă prietena încă nu iese și am vrut să ies înapoi el mi-a împuns în vene o seringă cu un lichid, știu doar că era drog, și pînă la urmă m-a violat.
Fapt e că cu o săptămînă în urmă am visat că mi-a decedat iubitul, după acest vis noi ne-am certat, unul din motivele certului a fost și acel vis care spune că între iubirea dintre noi s-a schimbat ceva, ea dispare. Ieri ne-am împăcat înapoi.
Din cîte văzusem pe net violul e un semn că cineva profită de tine. Poate să fie aici vreo legătură?

Răspuns Câştigător
| volumexd a răspuns:

Visele au intotdeauna o semnificatie, dar fiecare vis are semnificatia lui! Nu poti generaliza sau crede orice semnificatie de pe net. Lucrurile astea sunt mult mai complexe. Violul poate sa semnifice pe de o parte ca profita de tine, pe de alta parte ca si-a gasit pe altcineva, sau ca pur si simplu nu mai merge relatia si vreti ceva iesit din comun, diferit... Probabil ca aparitia prietenei in visul tau semnifica faptul ca ea se simte incomoda si ca relatia cu iubitul tau afecteaza prietenia voastra. Seringa poate semnifica nesiguranata si neincrederea pe care o porti prietenului tau etc. Nu iti poti analiza visele atat de simplu, sunt doctori psihanalisti pentru asta care au studiat toata viata lor fenomenul... Cel mai bine, gandeste-te daca tu chiar il iubesti si daca mai vrei sa fii cu el. Fa ce crezi tu ca e mai bine, urmeaza-ti sentimentele. Sper ca te-am ajutatwinking

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Visul tau nu are absolut nicio semnificatie care sa poata fi transpusa sau posibila in vata reala. Reprezinta doar un simplu vis si nimic mai mult. Ca atare trebuie tratat fara a-i da importanta. Sanatate!

| grab a răspuns:

De obicei visele prevestesc o nuanta a ceea ce se va intampla.
de exemplu eu am visat acum vreo 4 ani ca aveam o masina si uitam unde o parchez sau o gaseam in parcare fara motor, fara roti etc. eh, treaba e ca acum 2 ani chiar am avut o masina care mi-a fost furata, apoi recuperata dar de care nu am mai stiut dupa ce m-a pacalit un fals cumparator si mi-a dat doar o parte din bani dupa care el a vandut masina la dezmembrat... deci se intampla sa ti se prevesteasca in vis chestii pe care le vei trai la o nuanta ceva mai diferita. Ca erai drogata si violata in vis poate sa aduca a betie la vreo petrecere si easy sex... maybe!