| Casandra3016 a întrebat:

Buna, doar ce mi-am pus sterilet non hormonal si am avut relatii intime este riscul de o sarcina, adica sa se deplasese steriletul cum iti dai seama de lucrul acesta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si riscul sa ramai gravida cu steriletul. S-a mai intamplat in trecut, cazuri rare, dar este posibil.
Nu ai cum sa-ti dai seama ca s-a deplasat, doar constati ca esti gravida si atunci afli ca ceva nu a fost bine cu steriletul.

| Floridori a răspuns:

Firele de control trebuiesc verificate periodic.
Acesta este modul principal prin intermediul caruia iti poti da seama daca steriletul este in pozitia corecta, sau daca pare ca s-a miscat.

In anumite cazuri si conditii, atunci cand se misca din pozitia initiala si adopta o pozitie defectuoasa, poti experimenta disconfort, dureri, sangerari etc.

| gogugogugogu a răspuns:

Verifici firele, trebuie sa le simti la fel ca in prima zi cand l-ai pus. Daca le simti mai lungi sau deloc, nu e prea bine la steriletul pe cupru, inseamna ca s-a deplasat si s-ar putea sa nu-si faca treaba. Pentru siguranta, pana cand te duci la control, foloseste metoda calendarului.