| LoryM22 a întrebat:

De ce se pune steriletul numai dupa ce ai avut cel putin o sarcina?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca steriletul intretine o inflamatie cronica a mucoasei uterine care, in functie de femeie, poate sa se cicatrizeze cu compromiterea definitiva a posibilitatii de fixare a ovulului fecundat. Practic riscul de a nu mai putea ramane insarcinata dupa extragerea steriletului este inacceptabil de mare pentru o femeei care nu a avut copii.

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu exista aceasta regula!

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru ca ai toate sansele sa ramii sterila si sa nu mai ai copii niciodata

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca organismul este mai intarit in urma sarcinii.

| simona24 a răspuns:

Nu este o regula...in ziua de azi sunt sterilete si pentru virgine... dar se zice ca ramai mai greu dupa sterilet...cam dupa circa 1 an...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca steriletul poate perfora uterul sau vasele de sange din peretii acestuia iar riscul de a ramane sterila este destul de mare.

| yoni a răspuns:

Presupun ca se pune dupa cel putin o sarcina ca s apoti sa ai macar un copil...