| DeliaCute a întrebat:

Bună fetelor. Am o problemă cu venirea ciclului menstrual. Eu am 14 ani și am menstruație de mai bine de un an de zile. Ciclu îmi vine anormal, o dată la 20 de zile. Lună trecută mi-a venit pe 28 iar lună asta pe 17. Mă îngrijorează faptul ca am găsit un articol pe internet în care se spunea ca nu se produce ovulație și ca nu pot avea moștenitori.Este doar dereglarea această, în rest nu am nicio durere sau cheaguri de sânge.Nu mi-am început viață sexuală.Ce credeți ca este?

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ii normal, stai chill. Eu inca mai patesc asta si am ciclu de 6-7 ani, se mai intampla. E doar o dereglare sau ai racit

| Doub a răspuns (pentru whatevernvm):

"îi"- Heehee.smug

| whatevernvm a răspuns (pentru Doub):

Mrr, iti place?

| Doub a răspuns (pentru whatevernvm):

Mie îmi place accentul ardelenesc, ahhh. laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclului menstrual (c.m.) poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul chiar si in cazul aceleasi persoane, in cazul in care c.m. este unul de tip neregulat. De asemenea sunt considerate ca fiind normale c.m. a caror durata depaseste minimul de 21 de zile (c.m. cel mai scurt din punct de vedere medical). Ovulatia nu are loc/nu se produce doar in cazul in care c.m. este mai scurt de 14 zile. In cazul in care lungimea ciclului tau se mentine mereu la durata de minim 21 de zile (dar nu mai scurta), nu se considera ca ar fi vorba de o dereglare, este pur si simplu vorba de faptul ca tu ai cel mai scurt ciclu menstrual, care medical se poate considera ca fiind normal. Cu ajutorul pastilelor anticonceptionale adecvate organismului tau, prescrise de medicul ginecolog pe baza profilului tau hormonal obtinut pe baza unor analize, se poate interveni pentru a se "corecta" activitatea organismul tau in vederea producerii ciclului mereu la un interval fix de 28 de zile, asa cum se considera ca ar fi perfect/normal sa se produca mereu. Multa sanatate.

| Florentina9210 a răspuns:

De obicei menstruatia e neregulata la inceput. Nu te speria e perfect normal.

| NH4OH a răspuns:

Eu după venirea ciclului menstrual chiar și după 2 ani am avut dereglări încontinuu : o lună pe 10, a2-a deloc, a3-a pe 30 etc. Am stat și m-am gândit și mi-am dat seama că ceva e înneregulă, i-am zis mamei și am mers la ginecolog pentru a mă ajuta. Nu te gândi acum că m-am dezbrăcat, nu e musai ca la ginecolog să te dezbraci ( toată lumea crede asta, dar nu e așa laughing ). Mi-a dat un tratament îndeluuungat și bingo, am scăpat. Asta ar trebui să faci și tu prin urmare, noi nu avem de unde știi, nu suntem ginecologi și nu am studiat în domeniul ăsta pentru a-ți furniza o informație probabil anapoda.
Cel mai sigur e să mergi la doctor, el te va ajuta cu siguranță happy Fără frică, nu îți face nimic.
Baftă! Fundă?

| Tumi a răspuns:

Esti micawinking multe tranformari poate avea in corpul tau. stai linistita. nu e nimic exact la menstruatie.

| gheorghita24 a răspuns:

Daca vrei sa iti treaca am auzit ca trebuie sa te masturbezi de 2 ori pe zi timp de 5 zile

| Heartbreaker12468 a răspuns:

Ca la majoritatea fetelor, probabil menstruatia ta va fi neregulata la inceput.
Poti avea o menstruatie la o diferenta de 6 luni de cea precedenta. Sau aceasta poate dura o zi, in tmp ce urmatoarea poate dura 10 zile.
Nu iti face griji-este absolut normal si natural.
Este nevoie de o perioada de timp ca organismul tau sa se stabilizeze. De fapt, poate dura chiar si doi sau trei ani. Nu te speria. Si eu am trecut prin asta si pana la urma s-a reglat. Nu uita sa tii evidenta. Sper ca te-am ajutat. happy