| RфZaημtzα a întrebat:

Fundita.De ce Dragostea e oarba, mai nou, surda? Am mai gasit pe net, pe TPU raspunsuri. Poate stiti voi altele mai bine conturate

Răspuns Câştigător
| ѕмιℓє a răspuns:

Dragostea este oarba pentru. ca atunci cand iubesti iubesti cu sufletul nu cu ochii, orbesti in raul iubirii, gusti din marul fericirii.Cand iubesti nu mai ai nevoie de ochi caci dragostea te ghideaza, ea este vederea ta. De ce este surda? Pt. ca atunci cand iubesti nu mai auzi parerea altora, auzi doar inima, dar nu auzi cu urechea auzi cu dragostea, asadar nici de urechi nu mai ai nevoie cand iubesti, dragostea e pura si iti ocupa asa de mult loc in suflet incat trebuie sa se extinda pana la urechi, la ochi.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu dragostea te poti tragui asa ar veni vorba: de ce? Simplu, eu de exemplu nu vreau sa am prietena si daca simt ceva pentru o fata plec repede de la locul faptei si nu ma indragostesc deloc.

| marthaa a răspuns:

Fericiti sau nefericiti, impliniti in dragoste sau tradati, toti avem nevoie sa ne confirmam propriile sentimente. Incercam sa ne regasim in citate despre dragoste propriile idei despre iubire.

Ce au spus marii ganditori si artisti ai lumii despre aceasta traire inaltatoare si oarba, care este dragostea? Din citate despre dragoste poti afla ca toti indragostitii isi urmeaza propriile legi, pentru ca ei restabilesc centrul universului dupa lumina din ochii fiintei iubite…"Dragostea consta in dorinta de a da altuia ceea ce este al tau si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta."