| dyana_9906 a întrebat:

Buna!

ma numesc dya si am aproape 18ani.am un prieten de 2ani jumate si ne intelegeam destul de bine.insa,de la o vreme ne certam din orice.pana acum, mai treceam cu vederea, insa acum cand ma deranjeaza ii zic.si se supara foarte tare. el este foarte posesiv si gelos. i am demonstrat ca poate avea incredere in mine, dar nici sa ies cu fetele nu ma lasasadce sa fac? il iubesc mult si parca nu pot da asa usor cu piciorul sa il parasesc? dar ma deranjeaza atitudinea lui

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si cam cat crezi ca vei rezista asa,sechestrata in casa? O sa te infurii intr-o zi si fara sa ceri nici o aprobare de la noi, o sa-i spui verde-n fata sa te mai lase!
Explica-i ca nu esti un obiect, ca nu-i apartii ca tricoul lui ca sa faca orice cu tine.Trebuie sa-ti respecte libertatea si spatiul personal.Dovezi ca poate avea incredere i-ai dat, va trebui sa inteleaga.Cu toate ca gelozia nu e boala care se vindeca...
Discuta cu el,explica-i o data pentru totdeauna si,vezi cum se comporta. Daca intelege,bine,daca nu, va trebui sa-l lasi, cu regret ti-o spun.Mult noroc!

Răspuns utilizator avertizat
| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Si eu ma aflu in situati asta...
Sunt cu prietenul meu de 1 an si aproape 3 luni.
Dar nu ma lasa sa fac absolut nimica...
Daca ii zic ca vreau sa ies cu fetele imi zice sa nu ma duc ca is curve si bla bla bla...
Apoi lui orice fata i se pare curvaoh go on
Nici eu nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa il parasesc ptru ca il iubesc mult si suntem si intr-o scoala.si chiar daca numa ne certam si atuncea ma simt naspha cand il vadtongue.
Nu vreau sa ma despart de el.dar habar n`am ce sa fac cu el sa nu mai fie asa gelosthinking
[Deja si mami ma intreaba cateodata ca dc nu merg afara cand ii vreme asa fainahee hee).de ar stii ca nu ma lasa prietenul meu cred ca l`ar batelaughing)]
Scuze ca te-am luat cu povestile si nu ti-am fost de ajut-o dar am simtit nevoia sa ti`o spun sa stii ca nu esti singura in situatia astatongue

| sandra_8620 a răspuns:

Trebuie sa-i impui niste limite.el iese cu prietenii lui? daca el face asta da-i peste nas.si chiar si asa.sunteti 2 in relatia asta, nu unul.ori ii impui niste limite ori asa il inveti si-l ai pe mai tarziu. daca nici atunci nu reactioneaza inseamna ca nu-i de tine...trebuie doar sa vrei...succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatiecrying ii ff posesiv,iar atunci cand ne certam chiar daca ii vina lui face in asa fel incat sa simt ca ii vina measadsad te inteleg si stiu ca degeaba ii zici ca nu mai suporti si ca te deranjeaza,ca el tot ca el facesadsad.la un moment dat eu i-am zis ca vreau sa ne despartim si a reactionat,in sensul ca o perioada nu mo mai suparat,mi-o facut pe plac,dar dupa aia iar a devenit cel de dinainte,si acum nu mai merge faza cu despartitusadsad ca stie ca nu pot sa ma despart de el pentru ca il iubesc prea mult,asa pentru ca este si baiatul cu care mi-am inceput viata sexuala,cateodata regret cand il vad cum se comporta, dar pe alta parte ma bucur ca este el primul, nu stiu ce sa faccrying la mine cu indiferenta nu prea merge ca nu pot sa fiu indiferentaaacryingsad scuze ca nu ti-am fost prea mult de ajutorrsadsad

| denyssa_7357 a răspuns:

Incerca sa vb cu el si sa-i zici ca sa nu mai fie asa gelos pentru ca il iubesti si nu are de ce sa fie gelos. Incearca sa ii zici ca nu o sa mai fii cu el daca nu se schimba situatia daca te iubeste cu adevarat o sa se schimbe (daca continua tot asa o sa fi ca la o inchisoare cu el ) si daca nu vezi ca se schimba situatia faci o pauza timp de o luna -doua dar sa nul cauty deloc daca tine la tine o sa te caute el iar daca nu inseamna ca nu te mai vrea. Nu sta cu el daca nu te lasa sa faci nimic gasesty multi baieti eu zic usor sa il lasi dar e greu crede-ma am mai trecut si eu prin cev asemanator dar daca nu ai de ales il parasesty sper ca ti-am fost de ajutor pa pa ai grija de tine. fundita?