| AnaMaria8900 a întrebat:

Bună!

Mi-a întârziat menstruația în jur de 10 zile, iar acum e abundentă, de un roșu mai deschis, câteodată parcă observ că e roșu spre maroniu deschis, moale (fără cheaguri) și miroase ciudat.

Săptămâna viitoare am programare la ginecolog, dar până atunci aș dori să știu ce fel de afecțiuni aș putea avea? Să fie ceva grav?
P.s.: Nu am mai întreținut relații sexuale de 2 luni.

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca sangerarea actuala este mult mai abundenta comparativ cu alta data poate avea o semnificatie patologica. Menoragia, aduca menstruatia abundenta reprezinta o pierdere de sange mai mare de 80 de mililitri, in comparatie cu valoarea medie normala de 50-60 ml. In astfel de cazuri devine necesara vizita si consultatia ginecologica, mai ales daca menstruatia se prelungeste mai multe zile decat intervalul/perioada ca numar de zile cu care esti obisnuita. O astfel de manifestare anormala si atipica poate sa sa nNU aiba nicio semnificatie patologica, dar in acelasi timp, bineinteles ca poate anunta o boala maligna sau sa fie urmare a unui avort spontan, existenta a unui fibrom uterin, a endometriozei, etc. motiv pentru care devine mai mult decat necesara ecografierea intregului aparat reproducator. Multa sanatate!