| anonim_4396 a întrebat:

Ofer funda.Am o prietena care are 17 ani si doreste sa isi inceapa viata sexuala. M-a intrebat pe mine ce este lubrifiantul si la ce foloseste. N-am stiut ce sa-i spun si ii este rusine s-o intrebe pe mama ei. Puteti sa-mi ziceti pe scurt asa incat sa stie aproximativ despre ce e vorba?!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Lubrefiant este o soluție folosită pentru a ușura penetrarea, prin micșorarea frecării dintre vagin și orice ar introduce acolo. În mod normal, lubrefierea se face natural, voi fetele având la deschiderea vaginului niște glande (gl. Bartolin) care secretă un lichid care ar trebui să ajute la ușurarea actului sexual.
Din diverse motive, această secreție însă poate lipsi cu desăvârșire (de obicei când fata e inhibată, când nu a existat un preludiu etc.) sau e insuficientă. Aici a intervenit industria...

7 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Lubrefiat inseamna udat in termeni populari, adica o inlesnire a penetrarii! Poti sa i spui si o excitatie sau o ungere daca e in mod artificial!

| neutrino a răspuns:

Tu "stai" linistita, o fata de 17 ani nu asteapta un astfel de ajutor de la o copila de 14 ani, chiar daca aceasta este frumusica si isteata! Fii fara grija, se descurca ea!

| Alcyon a răspuns:

Cel mai bun e lubrifiantul natural (femeile in mod normal, se uda atunci cand se excita, acest lucru usurand penetrarea). Exista desigur si lubrifiant din comert, pe care poate sa si-l ia de la orice sexshop.

| mihai69 a răspuns (pentru Alcyon):

Se găsește la orice supermarket, mai ieftin ca acolo!

| StevenMetalhead a răspuns:

Las-o in pace.Asta-i viata ei, se va descurca si singura daca are deja 17.

| andreiu77 a răspuns:

Un lichid care lubrifiaza

| NorbIdk a răspuns:

Lubrifiantul este un lichid care foloseste la " alunecare " sa zic asa.