| IulianaDBF a întrebat:

Pe 5 luna asta mi-a venit menstruația, in prima zi dupa aceasta am avut un contact sexual, dupa care am luat pilula de a doua zi, iar acum pe 16 mi-a venit din nou menstruația.
Ce înseamnă asta?
E posibil sa fie o dereglare hormonală de la pastila?
Țin sa Menționez ca menstruația mea NU e regulata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colcaie de habarniste pe aici.
Metoda calendarului nu este sigura! Multe raman insarcinate respectand algoritmi si calcule matematice ovariene si fertile. Nu exista perioada infertila. Femeile pot ramane gravide oricand, chiar si in timpul menstruatiei.
Oul poate supravietui mai multe zile si sperrma poate trai si ea, cateva zile bune, pana la 7 zile.

https://www.reddit.com/......riod_what/

https://www.reddit.com/......_pregnant/

https://www.healthline.com/health/pregnancy/sex-on-period#4

https://kidshealth.org/en/teens/sex-during-period.html

Sa tii socoteala corpului uman mereu surprinzator si supus constant decalajelor si dereglarilor, este o adevarata loterie.
Sunt atatea femei cu galeti de jizz in ele si nu raman gravide, si altele care raman gravide de la o picatura de lichid preejaculator.

Referitor la intrebarea ta.
Da, pastila de a doua zi favorizeaza aparitia menstruatiei, nu stiu sigur daca e un efect advers sau daca se intampla asa pentru a impiedica aparitia sarcinii. Dar am luat-o si eu de 2 ori pana acum si de fiecare data imi venise din nou menstruatia, desi trecuse.

Si nu, nu e nicio bomba nucleara hormonala, cum spune boamba de DonnaLaba.
Nu am patit nimic grav nici pe termen lung.

Dereglarea aia cu menstruatia e doar temporara. Dar se exagereaza, ca de obicei.

Nimic nu e sigur, dupa cum spuneam.
Cel mai misto e sa ai parte de orgasme in somn din partea incubus-ilor sau succubus-ilor, de-ti fac vaginul vraiste, wasted ca niciodata si satisfacut de nu mai ai pofta de sex o buna perioada de timp.

Nu stai nici cu grija ca ramai gravida, si daca ai nevoie de cuddling dupa sex, iti iei pentru asta un barbat. Sa ai de cine sa apuci, strangi si sa musti in momentele alea de extaz apogeic delirant.
Incubusul doar dă din fundul ala paros si dup-aia pleaca.

Nu sta el de dragalasenii din alea. In restul timpului te loveste, te seaca de viata, te injura pe limba lui si cam atat.

Mai bine suporti niste teroare demonica, decat teroarea din partea daravelelor normale si periculoase gata sa te lase gravida.

Concluzia?
Get yourself a demon, honey...not a man!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar ai luat cea mai idioata decizie posibila!
Pe ciclu nu se poate ramane insarcinata si tu ai luat pastila de a doua zi, de ce?
Pastila aia este intr-adevar o bomba hormonala, care iti zguduie si-ti da peste cap intreg sistemul hormonal, pentru urmatoarele 6-12 luni, cand ciclul nu mai vine la timp si nu se mai poate calcula nimic.
Efectele secundare le vei simtii in lunile ce vreo urma.
macar daca puneai mana sa citesti despre efectele secundare...
Pastila aia nu-i recomandata decat 1 data in viata sa o iei, la cat de mult rau poate face.
S-au inventat prezervativele pentru sex si protectie, de ce nu le folositi?
Nu va musca, nu va mananca, nu va face bataturi, nu are nici un efect secundar si nici nu costa o avere!

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

E o greșeala să spui că nu poți rămâne însărcinată când ești la menstruație. Într-adevăr, șansele sunt mai mici, dar e posibil

| Necunoscut112 a răspuns:

Ai citit măcar prospectul? Bănuiesc că nu, că e mai usor să îi pui pe alţii să il citească şi să îţi spună ție care sunt efectele secundare. Si ca fapt divers, ai luat degeaba pastila aia că nu aveai cum să rămâi gravidă a doua zi după ce ti s-a încheiat menstruaţia.

| Rux04 a răspuns:

Este posibil să fie de la bomba aceea hormonală.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Rux04):

Mai terminaţi dracu cu "bomba hormonală". Ati văzut la cineva de aici expresia asta şi aţi preluat-o toţi.

| Rux04 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Auzi, nu mă lua tu pe mine cu dracu! Poate te mai informezi despre pastila asta. Deci chiar este o bombă. Metodele hormonale pot avea ca efecte secundare: grețuri, vărsături și dereglări ale echilibrului hormonal, manifestate în special prin tulburări ale ciclului menstrual, dureri în abdomenul inferior, oboseală, cefalee, vertij și tensiune mamară, sângerări intermenstruale. În cazul utilizării estrogenilor în doze mari, greața și vărsăturile pot fi foarte severe, necesitând administrarea unui antiemetic.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ua-zi_1091

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Rux04):

Am zis să nu mai folosesti expresia aia expirată, preluată de la altii, că e un picuţ penibil.

| Rux04 a răspuns (pentru Necunoscut112):

O folosesc de câte ori vreau. Nu-mi poate spune nimeni ce să scriu și ce nu. Pa.

| Ermin a răspuns:

Da, este de la pastilă de a 2 zi, în mod normal după administrarea ei după 2 săptămâni îți vine din nou chiar dacă ai avut sau nu pana atunci menstruație, și posibil sa mai aibă dereglări dar încet încet o sa revină la cum venea înainte