| Ali18sa a întrebat:

Poate multi dintre voi ati trecut sau treceti prin ceva similar ca acest lucru care ma apasa zi de zi.De cand eram mica am fost o fata exemplu mi-am ascultat intotdeauna parinti si am facut lucruri de care au fost mandri. Odata ce am devenit adolescenta lucrurile s-au schimbat intre mine si taicamiu aproape nu exista comunicare deloc desi inainte vorbeam nonstop si stia totul despre mine acum acele momente au ramas un vis frumos.Imi doresc enorm sa revina sentimentu ala tata fica dar simt ca orice as face bun si oricat as incerca sal multumesc nu reusesc.Mereu ma critica si vede doar partea negativa a tot ce fac.Simt ca vrea sa imi ofere cei mai bun si ca e cel mai aspru judecator al meu insa cu toate astea de ce nu imi ofera sentimentu ala de sustinere si incredere spre care tanjesc... Sunt prea multe de spus in fine. Puteti sa imi spuneti parerile voastre despre schimbarea asta asa radicala de la un tata care isi sustinea si era multumit de fata lui si schimbarea asta radicala la un tata egoist care nu se mulumeste cu nimic oricat as incerca sa fac asta, orice lucru bun facut de mine pentru el nu are valoare si tot personajul negativ din aceasta poveste sunt eu! Va rog sa va spuneti parerea ca eu nu stiu ce sa mai cred orice as face simt ca niciodat anul va mai fi mandru si multumit cum era odata de fetita lui "perfecta"!

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Un lucru trebuie sa intelegi tu: tatal tau te iubeste si niciodata nu ar intreprinde ceva contra intereselor tale. Numai ca noi, odata ajunsi la varsta adolescentei, credem ca avem mereu dreptate si parintii nu ne inteleg. Hai sa demonstram ca noi avem puterea sa ii intelegem pe ei!

| Ali18sa explică (pentru neutrino):

Sunt constienta de acest lucru doar ca nu e normal sa incerc la nesfarsit sa fac lucruri de care orice parinte ar fi mandru si al meu nu!

| neutrino a răspuns (pentru Ali18sa):

Te inseli amarnic in privinta lui. Si-ar da si viata pentru fericirea ta!

| Ali18sa explică (pentru neutrino):

Stiu ca ma iubeste si ca atitudinea lui fata de mine este una protectoare, doreste sa ma instruiasca sa ma obisnuiesc cu oameni care intotdeauna vor mai mult decat as putea eu sa ofer.Nu vrea ca eu sa sufar deziluzi in viata, vrea sa tin capu sus indiferent de ce va fi in viata asta si cum va fi viitorul meu! Multumesc

| neutrino a răspuns (pentru Ali18sa):

Daca ai aceste frumoase ganduri despre tatal tau, atunci este timpul sa-l scoti in oras, la o cafea si sa vorbiti intre 4 ochi. Despre orice! Este timpul sa va redescoperiti!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca odata cu intrarea ta in adolescenta, ai facut vreo fapta care l-a deranjat si de atunci nu mai are incredere nici in tine si nici in ceeace faci. Gandeste-te ce ai facut sa-l deranjeze asa de mult si cere-ti scuze si promite-i ca nu ai sa mai faci nimic care sa-l deranjeze.

| Ali18sa explică (pentru Emilian65):

Nu am facut lucruri atat de grave incat sa isi piarda increderea in mine! Ca orice adolescenta mai gresesc dar niciodata atat de grav incat sa il dezamagesc.O sa imi cer iertare de la el pentru tot ce am facut contra lui si o sa incerc sa ma pun si in locu lui poate o sa reusesc sa il inteleg! Multumesc

| SkyPilot a răspuns:

Tatal tau nu s-a schimbat, nu este egoist si isi doreste in continuare ca fata lui sa aiba parte de tot ce e mai bun. S-au schimbat interesele si prioritatile tale, pentru tine ele sunt tot ce e mai important in timp ce tatal tau le considera de interes secudar sau poate chiar nocive.
Ai putea avea o discutie cu tatal tau in care sa ii explici ca ai nevoie de sustinerea lui si sa incercati sa stabiliti impreuna ce ai de facut ca sa redevii fetita perfecta asa cum iti doresti.

| Ali18sa explică (pentru SkyPilot):

Cel mai probabil odata cu adolescenta s-au schimbat foarte multe. Vrea sa scoata cei mai bun din mine sa traiesc o viata fara griji majore si un viitor diferit de a lui! Nu sunt perfecta nu am fost niciodata si nu exista om perfect! O sa vorbesc cu el si o sa ii explic poate lucrurile se vor schimba. Multumesc pentru sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| Happyjump a răspuns:

Știu cum e, ai grij, poate vina e al tine, când copiii cresc devin Independenți și le cam întorc spatele părinților, poate i-ai greșit cu ceva sau poate este doar în mintea ta.

| e1xtz a răspuns:

Arata-i mesajul acesta..si poate se mai ''inmoaie"...probabil nici nu are idee de crizele tale adolescentine

| Ali18sa explică (pentru e1xtz):

Momentan nu e in tara si nu stiu cand voi avea curaj sa rup bariera si sa ii spun verde in fata tot ce am pe suflet.O sa incerc!

| Miladincaa a răspuns:

A-i crescut, e oarecum normal sa aiba pretentii mai mari. im general parintii sunt foarte mandri de copiii lor, dar atunci cand acestia devin adolescenti lucrurile se schimba. parintii isi fac griji pentru viitor, vad in jur atatia nebuni si vor sa isi apere puiul, sa il invete sa tinteasca sus si sa se fereasca de aceste specimene. mai sunt si adolescentii care o iau razna, iar parintii vor sa se asigure ca " micutii lor ingerasi " nu o vor lua pe ulei ca si acei copii scapati de sub control.
in special tatii de fete sunt mult mai exigenti. ei vor sa fie siguri ca fetele lor nu or sa ajunga niste tarfe ( gen bianca dragusanu, adelina chivu, tonciu ...etc.)
de aceia au pretentii, sunt mai duri si iti pare ca nu se multumesc cu nimic.
sfatul meu e sa incerci sa porti o discutie sincera cu el, sa spui tot ce te deranjeaza, sa ii explici cine esti tu pana la urma, ce vrei de la viata si sa il asiguri ca nu ii vei insela increderea. de regula totul se poate rezolva cu ajutorul dialogului

| Ali18sa explică (pentru Miladincaa):

Multmesc! O sa vorbesc cu el despre asta si sper sa inteleaga ca asta sunt atata pot ...atata fac.Un dialog ar ajuta insa intotdeauna cand vreau sa deschid acest subiect intervine ceva si se incheie totul. Sper sa reusesc de data asta sa-i spun tot ce vreau sa stie! Multumesc

| Nicolalala a răspuns:

Presupun ca inainte cum il ascultai tot timpul si de cand ai devenit adolescenta incepi sa iei decizii singura..probabil tatalui tau ii este frica, exista mai multe variante.
Poate ii este frica sa o piarda pe fetita lui cea mica si ascultatoare.
Poate ii este frica ca o sa o apuci pe cai gresite.
Poate ii este frica ca atunci cand ai sa cresti, n-ai sa ii mai ceri sfaturile si ca n-ai sa il mai asculti.
Incearca sa comunici cu el, cat mai mult. Sa ii spui ca te doare ca nu mai simti acea afectiune ca si cand erai micuta si ca nu mai simti iubire din partea lui. Incearca sa vorbesti cu el, sa vezi de fapt ce-l deranjeaza pe el cu adevarat.
Succes si ai grija ce faci :*