| Loreeee444 a întrebat:

Se pot lua anticonceptionale fara reteta ca minora? Mersi!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Nu."

Ba da, se pot lua.

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Anticoncepționalele le iei doar cu prescripția medicului, nu de capu tău

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi corect informata, trebuie sa afli/sa stii ca pastilele AC (anticonceptionale) sunt medicamente hormonale, care pot fi chiar foarte periculoase in cazul in care NU sunt prescrise de un medic ginecolog. Astfel te sfatuiesc sa citesti atenta urmatoarele explicatii, privind modul in care se procedeaza... corect :
In primul rand trebuie sa stiti ca pastilele anticonceptionale (AC) nu sunt nici MAI BUNE sau mai MAI SLABE si nu depind calitativ de producatorul lor. Pastila AC folosita, trebuie sa se potriveasca cat mai perfect cu activitatea hormonala din organismul fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente si folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de stabilire a vitezei de coagulare a sangelui si 2-3 analize hormonale, strict necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu. Cu ajutorul profilului hormonal UNIC ginecologul reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, al carui continut in hormoni se va potrivi/plia cel mai bine pe activitatea hormonala proprie. Astfel se va putea alege pastial AC potrivita dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are datoria sa explice si sa indice momentul propice de a se incepe folosirea pastiilelor AC, precum si modul corect de administrare. Doar asa prin respectarea instructiunilor producatorului cat si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Dupa ce a fost folosita cea de a 8-a pastila de pe folie, sperma poate fi ejaculata in vagin de fiecare data, pe intreaga perioada cat vor fi folosite la timp si corect toate pastilele AC. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu, nici nu e indicat să le iei fără recomandarea medicului.

| Holiday a răspuns:

Ai reusit sa ajungi sa-ti iei?

| Loreeee444 explică (pentru Holiday):

Maine ma duc sa intreb, mersi mult! xoxo

| ancaval a răspuns:

Nu. Și nici nu trebuie să iei așa ceva.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Vezi că nu mie trebuie să îmi răspunzi. Altcineva a întrebat și așteaptă un răspuns! Atenție!

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Atentie! Ti-am raspuns tie pentru ca spui prostii.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Dacă am altă părere față de a ta, înseamnă că spun prostii? De ce? Că așa vrei tu?

Părerea omului trebuie respectată sau ignorată, dacă nu ești de acord cu ea. Ce nu-i clar?

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Cel/cea care a intrebat voia o informatie, nu o parere. Faci diferenta?

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Și tu, așa de perfect, i-ai oferit informația? NU, evident că nu. Atunci, ce mai cauți aici?

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Mai usor cu galagia, cucoana! Hai sa facem lucrurile mai interesante. Tu pui 1000 euro, eu 1000. Trimitem un minor la farmacie sa ia pilule de alea. Nu-i da, iei banii, ii da, ii iau eu. Ca asa doar sa-ti spun cum stau lucrurile pe gratis, mi-a ajuns. Cand esti pregatita sa-ti asumi ce spui, anunta-ma.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Te-ai aprins un pic, fecior? Liniștește-te! Eu zic să îți vezi de comentariile tale și să ignori ce zic alții, că NU e nimeni sub tine.

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

"...că NU e nimeni sub tine."

Bineinteles ca sunt multi sub mine, cum dealtfel sunt multi deasupra mea. Cine nu realizeaza asta in ce-l priveste, are o mare problema.
Dar ai deviat discutia de la subiect.
Pana la urma, multa discutie pentru nimic. De fapt ai spus o tampenie pe care nu vrei sa ti-o asumi. End of story.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Și care e tâmpenia pe care nu mi-o asum? Îmi asum tot ce zic. Tu TREBUIA sa îți vezi strict de răspunsul tău, pe care NU l-ai postat, scopul tău era să ataci răspunsul meu, că na...să mă luminezi! Deci NU ai ajutat cu nimic, și presimt că puteai, ai suflet bun.
Și asta cu end of story....ai uitat limba română? Cam oricine știe 2-3 cuvinte în engleză, așa că nu impresionezi.
Ajută cu răspunsuri și ignoră postările celorlalți!

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Iti asumi pe dracu...get lost!

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

"Nu."

Ba da, se pot lua.

| MValentin a răspuns:

Daca gasesti un medic de treaba, da iti poate recomanda si anticonceptionale pana la metode avortive. Doar sa ai timp sa suni toate cabinetele ginecologice. Si daca ai peste 16+ si iubita tu e si el in chestia asta sa te ajute sa cautati un medic de genul. Multa bafta si ai grija prima sarcina daca o avortezi e posibil sa nu mai poti face copii, poti dar mai greu si trebuie tratament pentru fertilitate.

| Bozgi200 a răspuns:

Prezervativele sunt cele mai indicate deocamdată, sau îți poți ruga iubitul sa iti cumpere daca el e major

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Din cate stiu eu nu, dar daca e sa pui in balalnta asta si sa ai un copil nedorit, eu zic ca e mai de dorit sa iei pastila, aceasta ar trebui sa fie luata doar in caz de urgenta.
Din cate stiu efectele secundare s-ar rezuma prin termenul de dezechilibru hormonal, dar din cate stiu eu acesta isi revine in scurt timp cat timp il iei f rar spre deloc

| queneen a răspuns:

Depinde de organism
si eu sunt minora si am luat prima data in iunie anul trecut si in august si nu am patit nimic. nu am avut nici reactii adverse, nu am avut nimic. eu am luat postinor si iti recomand si tie fiindca este bun si este in jur la 70-80 lei

| Arthur2000 a răspuns:

Pai legal vorbind nu dar poti incerca la o farmacie mai de cartier