| AncaC1 a întrebat:

Buna seara.
Am intretinut relatii sexuale cu partenerul meu destul de des,neprotejat,a ejaculat in mine.(Ne dorim mult un bebe). Procedam asa de aproximaiv un an si pana acum nu s-a intamplat nimic,mereu mi-a venit menstruatia regulat.
De data asta, e a 5-a zi in care imi intarzie si nu am nici un semn ca-mi va veni. Mi-am facut un test insa a iesit negativ. poate fi o eroare? Va rog sfaturi, dau funda.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Un test de sarcină concludent se efectuează la cel puţin 21 de zile DUPĂ actul sexual.

Eventual, să REFACI 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum EXPLIC mai jos :

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă POZITIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge HCG pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener - http://www.synevo.ro/profil-infertilitate-femei/ )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1024

http://www.feminitate.org/2010/10/analizele-pentru-fertilitate/

http://www.desprecopii.com/......femeii.htm

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul : http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Succes!

| AncaC1 explică (pentru bursuc001):

Vă mulțumesc din suflet.

| bursuc001 a răspuns (pentru AncaC1):

Cu plăcere happy

Din păcate, asta este sad
Totuşi, dacă menstra NU este normală, atunci poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat/va dura 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

O zi frumoasă.

15 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Daca procedati asa de aproximativ un an., ar fi cazul sa mergeti pe la un medic ..si sa va faceti unele analize!
ok?
Succes!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ceva analize ai facut atat tu cat si partenerul tau? daca un an de zile nu s-a produs marea minune, nu ti-ai pus un semn de intrebare? cred ca raspunsul il vei afla daca consultati un medic si sa efectuati ceva analize.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate ar fi cazul sa faceti niste analize amandoi, nu poti face copii oricum
Trebuie sa urmaresti peroiada de fertilitate maxima
Oricum, cred ca textul l-ai prea devreme (trebuie facut la 21 de zile de la contact)
Prin urmare se impune o vizita la ginecolog.

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa mergeti amandoi la un control. Daca va chinuiti de un an sa aveti un copil si nu reusiti, e posibil ca unul din voi sa fie cu probleme. Sunt multe aspecte care pot duce la infertilitate: un avort prost facut, BTS-uri netratate, varsta (o femeie la 30+ de ani ramane mai greu), anumite afectiuni (atat la tine, cat si la el) etc. Raspunsul e la medic si nu aici.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Sfatul meu este sa incercati dupa ce ti se termina menstruatia(in cazul in care iti vine luna asta) si daca nici asa nu functioneaza, este cazul sa consultati un medic, pentru niste analize amanuntite happy

Bafta kiss

| Sl1pKnoT a răspuns:

Da un refresh la server!

| stefaniaforever a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa fi atenta și la simptome : greață dimineața, nevoia de a urina mai des, pofte și chiar și întârzierea menstruației. Dacă e deja a 5 a zi și testul a ieșit negativ eu zic ca nu aveți nimic de pierdut sa mergeți la un medic.O sa va ajute mult. Multă sănătate!

| AncaC1 explică (pentru stefaniaforever):

Va multumesc pentru sfat. Tin sa mentionez ca mi s-au inflamat sfarcurile..am asazise pofte uneori si imi e foame noaptea ..Insa ma deruteaza rezultatul negativ al testului de sarcina. (Nici azi nu mi-a venit)

| Moraru_Kevin_1994 a răspuns:

Buna,Nu sunt un expert dar daca tia intarziat atunci e posibil sa fi ramas insarcinata noroc.

| Răducu2000 a răspuns:

Cand aveti urmatorul contact sexual, bate cu coada maturii la vecinu de sus sa vina sa va ajute

| AncaC1 explică:

Raducu 2000 nu prea vad rostul tau pe site-ul acesta. Am cerut pareri serioase dar tu nu ai ce face si te bagi aiurea in seama ..probabil esti unul din pustanii de 13-14 ani care in loc sa citeasca o carte isi pierd vremea pe net.

| AncaC1 explică:

Mi-a venit azi ..nu pot sa cred! :-(