| ionutPch a întrebat:

Buna seara, Daca fac relatii sexuale cu un minor eu 17 ani ea 14. si dupa ce ne despartim si vrea de exemplu sa faca plangere impotriva mea pot pati ceva?
De stiut ca nu stie Numele meu de familie si nici nu stie unde stau!?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Nu stiu daca exista termen limita pentru depunerea plangerii, intreaba un meserias in drept. Oricum orice intarziere e in defavoarea ei ca reclamant, de exemplu daca depune plangere pentru viol dupa un an deja judecatorii si procurorii vor fi suspiciosi cu privire la cat de adevarata este plangerea. La judecata, daca se ajunge, se va lua in considerare varsta la care a fost comisa fapta, nu varsta ta la acel moment, asta stiu sigur.

6 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Teoretic da, poate sa te reclame pentru viol, o reclamatie falsa dar tot vei face ceva drumuri pe la sectie ca sa te " explici ". Ce ti-am spus nu e un indemn sa nu faci sex, faza cu reclamatia ti se poate intampla la fel de usor cand ea are 25 si tu 30, nu e problema de varsta.

| ionutPch explică (pentru pufulescu):

Pai daca nu stie numele de familie si nici unde stau? nu m-as risca

| ionutPch explică (pentru pufulescu):

Nu e un termen limita? de exemplu cateva luni?

| pufulescu a răspuns (pentru ionutPch):

Nu stiu daca exista termen limita pentru depunerea plangerii, intreaba un meserias in drept. Oricum orice intarziere e in defavoarea ei ca reclamant, de exemplu daca depune plangere pentru viol dupa un an deja judecatorii si procurorii vor fi suspiciosi cu privire la cat de adevarata este plangerea. La judecata, daca se ajunge, se va lua in considerare varsta la care a fost comisa fapta, nu varsta ta la acel moment, asta stiu sigur.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Daca ai 17 ani si tu esti minor...

| ionutPch explică (pentru DumnezeuTatal):

Si nu pot pati nimic?
fac 18 dupa 2 luni, dar nu este un timp in care poate face plangere e exemplu daca facem maine si ea face plangere dupa juma de an ar conta?

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru ionutPch):

Hmm, dar totusi, de ce nu te culci cu una care are 15+?
Asta e varsta legala in care iti poti da consimtamantul cica...