| Acayric a întrebat:

Buna seara, de curand am facut sex, actul sexual s-a intamplat la ora 4-4:30 dimineata neprotejat, a doua zi pe la ora 3-4 partenera mea a luat pastila de a doua zi (escapelle), nu mi-am dat drumul in ea. Sunt sanse sa ramana gravida, daca da cat de mari sunt sansele?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Partenera ta de sex ar fi putut sa ramana insarcinata NUMAI in situatia/cazul in care :
1.) sexul a avut loc in una din cele 4-5 zile a PERIOADEI FERTILE a acestui ciclu menstrual,
si de asemenea;
2.) in mod absolut sigur in timpul sau la terminarea sexului ar fi ajuns SPERMA IN VAGIN.
Doar in cazul in care erau indeplinite cele doua conditii absolut necesare si obligatorii amintite la punctele 1 si 2, numai in acel caz se putea forma o sarcina.
Dar daca NU a existat chiar si numai 1-a din cele 2 conditii, in acel caz formarea sarcinii a fost/era cu totul IMPOSIBILA. In situatia descrisa de tine fiindca NU a ajuns sperma IN VAGIN, 1-a din conditiile amintite a lipsit astfel ca formarea sarcinii era de fapt practic in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA. Din acest motiv a devenit cu totul INUTIL/ILOGIC sa fie folosita pastila contraceptiva Escapelle (de a 2-a zi) si administrarea ei a reprezentat o grava si crasa IRESPONSABILITATE. Efectele adverse ale pastilei si adevaratele ''dureri de cap'' se vor manifeste in urmatoarele cateva luni. Multa sanatate! fiindca in mod absolut sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| Acayric explică (pentru corbulalbrosu):

Ea a avut ciclul pe 9 și pe 14 s-a terminat și noi am făcut sex pe 31 dimineață la ora 3-4, țin să menționez că aș fost pentru prima data pentru ea

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea nu sunt sanse sa ramana gravida.

| Mihaialexandru85 a răspuns:

Spune-i prietenei tale sa caute aplicatia care ii calculeaza perioadele de fertilitate si sa nu mai bage pastilele alea toxice degeaba... eu fac sex fara prezervativ de 20 de ani si nu am avut probleme atata timp cat calculezi sa nu fie in zilele fertile si sti sigur ca nu are vreo boala.

| Acayric explică (pentru Mihaialexandru85):

Eu am intrebat daca sunt sanse sa ramana, nu am intrebat care este aplicatia de fertilitate si etc...