| Alambic a întrebat:

Buna seara si Sarbatori Fericite!

Ce parere aveti despre urmatoarea situatie:
Am avut o relatie la distanta cu o fata pana recent cand ne-am despartit. Motivul despartirii este felul in care doream sa ne petrecem Revelionul, respectiv ar fi trebuit sa merg la ea, oras aflat la cateva sute de km distanta si sa suport eu toate cheltuielile, fara ca ea sa puna nimic (urma sa locuim in apartamentul unde sta ea in chirie). Eu i-am pus o singura conditie, sa contribuie si ea cu 200 de lei la toata afacerea (eu punand cel restul, oricat ar fi fost nevoie), fiind vorba de o saptamana, poate chiar doua ce le vom petrece la ea. Fata nu a fost de acord, a facut scandal, a zis ca nu plateste, bla bla si acum nu mai vrea sa auda de mine. Amandoi lucram, avem salarii mediocre, suntem tineri, in jur de 25 de ani.
Judecati putin situatia si spuneti-mi daca e corect ca fata sa nu plateasca nimic (mi-a zis ca nu are deloc mancare acolo si ar trebui sa cumpar eu) si eu ca barbat sa suport toata cheltuiala.

A doua varianta oferita era sa vina ea la mine, sa-si plateasca un drum si eram de acord sa platesc la mine acasa tot, dar nici asa nu vrea.

Intrebarea e: E normal ca femeia sa nu plateasca nimic in viata asta?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia era o puslama, mai bine iti iei niste adidasi de vara tip basket si niste pantaloni scurti, restul poti plati un sex contra cost

| corbulalbrosu a răspuns:

Ea nu a aflat de egalitatea dintre sexe? Se pare ca a fost doar un pretext.Analizeaza si aceasta probabilitate.

| Mădă0611 a răspuns:

Poate s-o fi simtit prostita ca ii ceri sa impartiti cheltuielile, dar chiria o plateste doar ea, banuiesc, si la un salariu mediocru, nu cred ca isi permite sa arunce in stanga si dreapta cu bani. Avand in vedere ca nici tu nu esti vreun bogatas, asta daca nu te sponsorizeaza parintii, si atunci nu inteleg ce-i cu scandalul, nu se pune problema ca ea sa iti fie iubita din interes. Daca v-ati fi inteles, nu se discuta cine ce cumpara, tu mergi la ea.

| LoveSleep a răspuns:

Evit problema ta, care nu necesită prea multă filosofie. Totul e clar, ce ți-au spus și cei de mai sus, n-are rost să repetăm toți același lucru.
Cât despre întrebarea de la final, NU, nu-i normal. E absolut o tâmpenie. De ce trebuie să plătească doar băiatul? Nu am avut nimic împotrivă să plătesc când am ieșit cu o fată în oraș, dar măcar să văd intenția aia de a plăti partea ei.
Știi care e faza? Dacă fetele ar fi cele în statutul de "vânător" ar fi altceva, dar nu. Noi suntem ăia, noi am creat asta de-a lungul timpului. Toata suflarea de sex feminin, de la om la animale așteaptă să fie cucerită. Iar tu, dacă vrei să cucerești o fată, încerci să-i faci pe plac și evident, insiști să plătești tu.
Dar odată ce sunteți împreună, lucrurile se schimbă. A trecut vremea când bărbatul aducea bani în casă iar femeia era la cratiță și avea grijă de copii. Acum, sarcinile se împart în mod egal, la fel și veniturile și cheltuielile.
Legat de cazul tău, era în interesul vostru să vă vedeți, nu doar al ei sau al tău. Normal era să plătiți în mod egal. Dacă încă îți bați capul și încă mai ai numărul ei de telefon, dragul meu prieten, dă-mi voie să-ti zic că esti prost. Sărbători fericite, salut.

| Lawliet14 a răspuns:

Sau poate ca tie ti s-a parut corect sa plateasca si ea, adica sa nu platesti tu totul? Depinde si cum ai pus problema, si pe ce ton deci. Daca chiar nu aveai bani si i-ai spus frumos, atunci e o profitoare. Dar din cate citesc eu, daca mergea ea la tine, atunci plateai tot. Iar varianta a doua e posibil sa fi cazut, pentru ca ea era deja deranjata de la prima. E posibil ca amandoi sa fiti doua firi mai dificile sau orgolioase pe alocuri. Apropo, aia cu mancarea, poate ca te-ai oferit tu. Ceva nu e in regula, asa am impresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia era o panarama tipica zilei de azi. "Prostul" sa faca tot si sa puna numai el banul si ea ciuciu. cauta una aproape de tine si normala.

| frostxtq a răspuns:

E o profitoare si jumatate, da-i liber si gaseste o fata mai normala si mai matura.
E incredibil ca a facut scandal din acest motiv, foarte urat. La ce mai pierzi vremea cu ea?

| Nobody11111 a răspuns:

Mi se pare ca e putin egoista prietena ta, incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca sunteti egali si ca aman2 trebuie sa participati cu bani la cheltuielile voastra, cand o sa va mutati ama2 ce o sa faceti? o sa platesti tu tot?