| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o nelămurire. Oare prietenul meu o are mica pentru ca nu i s-a rupt ata la penis? Are 25 de ani si are penisul mic, ata nu ii este rupta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ata nu trebuie sa se rupa, ca va avea un penis insensibil!
Nu stiu cine va baga prostii in cap cu ruperea atei, dara sa ceva NU trebuie sa se rupa, ca ramane insensibil penisul.
Iar faptul ca are un cuc mic, este in dezavantajul lui si nu are ce face, ca altul nu-i mai creste, decat sa invete tehnici ajutatoare, ca sa poate satisface o femeie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici cea mai mica legatura intre marimea (lungimea) penisului si existenta frenului penian, asa numita ''ata'' in termeni populari. Pentru corecta informare @AlinaMariaIonela este bine sa afli si tu urmatoarele :
Frenul adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Nu are nicio legatura.
"Ata" nu se rupe in mod normal, doar in cazuri exceptionale.

Te anunt ca media in Romania este de 12-13cm, deci mai gandeste-te daca e chiar asa cum zici.

| Emma30555 a răspuns:

Ata nu se rupe niciodata in mod normal, eu asa stiu, si conteaza cum te simti tu, nu marimea, daca e prea mare s-ar putea sa nu ti placa mai ales ca poate sa te doara

| Crackman a răspuns:

Am undeva la 15 si ceva, ata nu trebuie sa se rupa. Daca se rupe poate avea lipsa de sensibilitate in zona

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Asta tu decizi, daca te satisface destul sau nu.

| Stefan1987 a răspuns:

Specifica si marimea...
Acum nu te gandii ca noi romanii o avem precum africani...
Daca tu esti multumita de treaba care o face nu inteleg de ce ar conta"marimea"?
E ca si cum am spune de o fata ca are sanii mici, ce vina ar avea fata respectiva daca mama natura a fost saraca cu ea?
Toate cele bune!