| Necunoscutull a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu mica dilema. Eu si prietena mea, am avut contact intim, pe data de 25 mai (aniversare de un an). Ne-am protejat, si pentru ca ea nu doreste ca himenul ei sa fie rupt, ne-am jucat doar la intrare, problema este ca prezervativul s-a rupt. Ieri menstruatia ei trebuia sa apara, si azi inca nu a venit. Nu prezinta durerile obisnuite abdominale, nu o dor sanii (desi sa m-ai intamplat asta). De cele mai multe ori are o menstruatie regulata, vine la fix si se termina la fix. Contactul nu s-a terminat cu ejaculare inauntru.
Totusi acum cateva zile, pe tamponul ei a aparaut o mica pata de sange maronie iar astazi am luat un test Sure Check care a spus ca nu ea nu este gravida. Am discutat cu prietena mea, si nici unul nu dorim sarcina, dar am niste intrebari.
Este testul facut astazi conclusiv? Daca optam pentru intrerupere de sarcina medicamentoasa, faptul ca inca are himenul nu va pune probleme in eliminarea "chestiei"? Eu sunt major iar ea mai are cateva luni pana sa implineasca 18, se poate apela la medicul ginecolog fara ca parintii nostri, sa fie instintati?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Am inteles ca a trecut doar o zi de intarziere si nu ar trebui sa va panicati asa, sa repete inca o data testul

| tzze a răspuns:

Eu v-as recomanda calduros sa faceti o analiza la un laborator, ea nu are nevoie decat de un buletin (al ei, desigur). Hormonul colectat in testele de sarcina va fi verificat si din sange, care nu da niciodata gres. Aveti grija de voi.

| neutrino a răspuns:

Te rog, spune ca este doar o gluma sau macar spune ca ai doar 13 ani...

| HueyFreeman a răspuns:

Chiar ma intreb cum au trecut unii la biologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum rupi prezervativul jucandu-va doar la intrare si cum faceti sex fara ca himenul ei sa se rupa? Poate este deja rupt si tu vei fi ultimul care va afla?

| NnDWtf a răspuns:

O femeie virgina nu are cum sa ramana insarcinata, stai linistit. Probabil ca i-a intarziat din X motive. Pata aia maronie e ciclu. Ca sa te linistesti si mai mult intreab-o fara sa ii spui de ce:
1) Daca urina ei difera in vreun fel de cand s-a intamplat chestia asta (Daca e mai acida[mai multe bule], daca e mai concentrata in culoare[da spre portocaliu]).
2) Daca simte ca nu mai poate manca un fel anume de mancare.
Daca raspunsurile sunt da, inseamna ca e gravida.

| Myvoiceroman a răspuns:

1: ori faceti sex, ori nu mai faceti.
2: tu chiar stai sa ii verifici tampoanele?
3: testele de sarcina nu sunt concludente decat la vreo 2 saptamani dupa contactul sexual neprotejat
4: nu e gravida, pentru ca doar "i-ai batut la poarta", fara sa ii intri "in casa". De exemplu, nici tu n-ai primi alocatia daca postasul ti-ar lasa-o afara, la usa. De aia n-a "primit" nici ea nimic, deci relax.
5: nu numai ca poate merge la ginecolog, ba chiar ar fi recomandat sa mearga.
6: e inspaimantator ca ea te accepta in patul ei. Daca ti-ar citi intrebarile astea, orice femeie normala la cap te-ar pune sa te joci doar la intrarea in apartament, cu broasca de la usa.

| Alex_Anghel_1993 a răspuns:

1.Da 2.Nu stiu sa-ti zic 3. Da clar

| Necunoscutull explică:

Am citit pe internet ca daca ea are peste 16 ani, nu este necesara instintarea lor. oare nu este adevarat? confused si nu ar fi o idee buna ca peste cateva zile sa mai repetam testul?

| Necunoscutull explică:

Nu stau sa sa ii verific tampoanele, ea imi spune detaliile importante. Si totusi, daca cauti pe internet, spermatozoidul poate patrunde si daca ejaculezi langa broasca. Avem exact 2 saptamani de cand am avut contactul intim, si ea e in prima zi de intarziere. Relax ca relax, dar e normal sa fi preventiv, pentru a nu avea probleme. Am citit punctul vostru de vedere, eu cer sfaturi, nu opini despre fapta noastra.

| Necunoscutull explică:

Si am intrat "in casa" dar nu pana in camera mare.

| Necunoscutull explică:

Si pretul unei astfel de analize este aproximativ care? Multumesc frumos de sfaturi big grin

| NnDWtf a răspuns (pentru Necunoscutull):

Ar fi intre 50-100 RON, deci nu prea se merita. Citeste ce ti-am scris eu mai jos.
Totusi vreau sa mai adaug ca: Cu 16 zile inainte sa ii vina menstruatia poate fi la ovulatie. Adica intr-o zi din oricare acele 16 zile de dinainte sa ii vina ciclul, TU poti avea ghinionul sa iti asiguri o familie.