| rlLLr a întrebat:

Buna seara TPU, tocmai am avut un "mini" contact sexual cu prietena mea pe 20 Ianuarie. Ei trebuie sa ii vina menstruatia pe 9 din cate stiu, dar azi a i-a curs sange din vagin de culoare maronie si nu stiu daca e sangerarea de implamantare sau a venit menstruatia mai repede.
Va rog ajutati-ma

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza datelor prezentate NU se poate efectua o evaluare certa exacta si corecta privind desfasurarea ciclului menstrual si nici posibilitatea sau probabilitatea de a se forma sau nu o sarcina. Ar fi strict necesar de stiut data la care a inceput ultima menstruatie, tipul ciclului menstrual REGULAT sau NEREGULAT, lungimea ciclului menstrual, data exacta la care a fost intretinut a sexul, daca a fost protejat sau nu. Doar cunoscand aceste date se poate formula un raspuns catusi de cat corect. SanatatE!

| Emilian65 a răspuns:

Dacă era în perioada fertila, este posibil sa fie gravidă.

| Pool77 a răspuns:

Fara detalii nu avem cum sa stim.
A fost actul neprotejat/protejat?
A fost in perioada fertila? N-a fost?
Da-ne detalii sa stim si noi ce si cum, altfel nu avem cum sa-ti dam un raspuns cat de cat ok.

| rlLLr explică (pentru Pool77):

Nu pot spune ca a fost un contact un contact "sexual", ne ajutam unu pe altul asa sa zic si dupa un "solo" am ajutat o iar si vreau sa stiu daca poate ramane insarcinata cu lichid preseminal.

| Jonas94 a răspuns:

Din câte se vede și ea a avut o "mini" menstruație.

| confiturix a răspuns:

Ăhă. Culoarea maronie e normala; Nu stiu cat de regulat e ciclul prietenei tale, dar pentru mine 4 zile nu e mult;
Nu conteaza cat de mini a fost contactul, pentru Dumnezeu!
Daca a fost in perioada fertila, e mai probabil ca da. Schema: ziua 1 - perioada rosie, ziua 10 - se elibereaza nou ovul, se incheie ciclul menstrual in aproximativ in a 26-30 zi in functie de persoana. Perioada fertila incepe cu 2 zile inainte de eliberarea ovulului si se incheie la 6 zile dupa eliberarea ovulului... Am calculat si nu s-a intamplat in perioada fertila. Totusi exista cazuri in care s-a folosit metoda calendarului si a existat sarcina.
Nu am auzit de sangerarede implantare (hemoragie dupa nitatie) nici nu mi se pare firesc, deci presupun ca e doar menstruatia.
Totusi, nu ar trebui sa astepti confirmarea sarcinii de la menstruatie! Exista teste de sarcina de 10 lei, daca nu ati folosit prezervativ sau altceva.
IMPORTANT Fi aproape prietenei tale. Fa.o sa simta iti pasa de ea si ca nu ai de gand sa iti bagi picioarele. Chiar daca ar fi o amica.

| Chan_Lore_1974 a răspuns:

Inseamna ca i-a venit dinainte si sangele ala era maroniu deoarece menstruatia era la final