| Alexandra09q a întrebat:

Bună seara!
Va rog sa mă ajutați! Luna trecuta nu mi-a venit menstruatia, dar în schimb in luna iunie mi-a venit o data la începutul lunii și o data la sfârșit... iar acum trebuia sa îmi vină pe 24, zilele astea am avut dureri de burta și de spate... Am fac pana acum în jur de 10 tese de sarcina și toate au ieșit negativ. Contac sexua am avut doar protejat... Am 17 ani și 9 luni. Mă pot duce la control fără un părinte? Viața sexuală mi.am început-o la sfârșitul lunii martie. Ajutati-ma Va rog! DAU FUNDA celui mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza descrierii facute in intrebare, rezulta ca in cazul tau ciclul menstrual este NEREGULAT. Intr-un astfel de caz, in care ciclul menstrual este neregulat lungimile acestora pot sa difere foarte mult unu fata de altul chiar si daca sunt consecutive. In conditii normale menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, in cazul in care ovulul nu este fecundat. In cazul tau nu se produce OVULATIA la timp deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia si astfel se instaleaza amenoreea secundara. Functionarea defectuoasa a glandelor responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere influenteaza decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de instalarea unor dereglari hormonale mai deosebite, care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul extrem de neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Trebuie sa te prezinti la un cabinet, o clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Deoarece contactele sexuale au fost mereu protejate nu putea fi vorba sa existe o sarcina, in concluzie ai efectuat testele in mod inutil. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iti incepi viata sexuala trebuie sa incepi sa-ti tii un calendar ca sa stii exact la cate zile se succede ciclul menstrual, ziua cand incepe si ziua cand se termina, perioada fertila si ziua urmatorului ciclu menstrual.

Ceea ce spui tu este foarte vag "odata la inceput de luna si odata la sfarsit", ce inseamna asta? Este nevoie de date concrete! In ce zile ti-a venit si la ce perioada ti se succede tie ciclul menstrual.

daca ciclul menstrual trebuia sa-ti vina pe 24 sau zilele astea, inseamna ca este cu mult prea devreme sa faci un test corect de sarcina, si ca ai irosit deja 10 testere degeaba.
Un test de sarciNA se face la minim 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. Adica, mai ai de asteptat inca 7 zile pana poti face primul test de sarcina corect.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa implinirea varstei de 16 ani fetele se pot prezenta la cabinetul ginecologic neinsotite, insa este recomandat ca intotdeauna sa fie insotite de o persoana de incredere. In cazul in care doresti sa te prezinti la un control/consultatie ginecologica, trebuie sa stii urmatoarele si anume; controlul ginecologic nu consta doar in examinarea zonei pelviene, adica doar a "pasaricii" unei fete virgine si nici prin examinarea "obligatorie" a sanilor sau a zonei vulvare si a celei vaginale, ci intotdeauna in primul rand examinarea incepe cu o parte introductiva in care in urma unei discutii complexe fata in fata cu medicul, in urma unor intrebari siraspunsuri, acesta va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze in privinta istoricului tau pana in acest moment al vietii tale. De regula intrebarile se refera la : varsta la care ti-a aparut prima menstruatie, care este data ultimei menstruatii, daca ciclurile sunt regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si daca raspunsul este DA, ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. Daca esti virgina poti refuza sa fii consultata chiar si vizual, insa nu este indicat fiindca medicul nu doreste sa-ti vada cu orice pret/neaparat "pasarica" ta, deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" practic la fel cu a ta. De asemenea la solicitarea ta, medicul este obligat prin lege sa-i spuna, comunice mamei tale doar ceea ce doresti/incuvintezi tu, insa este obligat tot prin lege sa nu ascunda existenta unei sarcini. Daca accepti sa fii consultata complex, atunci vei fi rugata sa te dezbracata de la mijloc in jos, sau complet, caz in care vei imbraca un halat, te vei aseza pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in niste suporturi metalice speciale laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa si va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze interiorul vaginului. Examinarea interiorului vaginului nu doare deloc, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvele vaginale – (instrumente sterile din metal sau plastic) cu care se despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali si dar mai ales colul uterin (in cazul in care nu mai esti virgina). De asemenea la cererea ta, poate efectua si o ecografie a uterului folosind sonda transvaginala. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, a investigatiei. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca pot sa apara/existe efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise in cazul in care considera ca ar fi necesar sa fie folosite in cazul evidentierii unei eventuale afectiuni. De obicei intreaga examinare se desfasoara foarte usor, practic pe nesimtite deoarece medicul va discuta in mod continuu cu tine. Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Multa sanatate!