| drca71 a întrebat:

Buna,
sunt casatorit si iubesc o femeie casatorita!
sunt inebunit nu stiu ce sa fac ca relatia noastra sa mearga, suntem intr-un impas datorita faptului de mai sus.
amindoi ne iubim dar nu stim viitorul acestei relatii

37 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pai asta e cam dificil.sad gandeste-te la ce e mai bine pentru tine dar si pentru cei din jur. daca ai copii o sa fie greu sa stai departe de ei.nu stiu ce sa sp.gandeste-te bine inainte sa faci o greseala care apoi sa o regretii.mult succes!

daniela
| daniela a răspuns:

Pai e foarte simplu...luati fiecare o hartie si imparte-o in doua. Argumente pro si contra casatoriilor pe care le aveti. Daca dupa ce completati hartiile dragostea voastra poate sa acopere toate argumentele pro casatorie existenta, nu mai stati pe ganduri divortati si incepeti aceasta noua relatie, atunci inseamna ca iubirea voastra poate trece peste orice bariera si totul ok. Daca nu dati uitarii tot si reveniti fara regrete insa in sanul familiei.

| moonY a răspuns:

Dragostea nu trebuie sa aiba nici un obstacol.asadar.daca sunteti casatoriti si totusi va iubiti, cea mai buna solutie pe care o vad este divortul.
tocmai de asta s-a inventat.pentru ca nu o casatorie te leaga pe viata de cineva, ci iubirea poate face asta.
nu cateva hartii "sudeaza" relatia.

regis
| regis a răspuns:

Greu de spus. Lipsesc prea multe elemente pentru ca cineva sa te poata sfatui, fiecare isi cunoaste viata si conceptiile, sentimentele si limitele. In plus vezi sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Chestia asta e un sport cumplit. Este exclus sa rupeti 2 familii dar si continuarea relatiei in dualitate este cumplita. Din pacate nu putem comanda inimii. Traiesc o experienta asemanatoare de 7 ani evident cu teama si fantastic de multa atentie.

| anonim a răspuns:

Depinde de cat de mult va doriti sa fiti impreuna, si mai sunt si alti factori de luat in seama.iti spun in cunostinta de cauza.big grin

| cribus a răspuns:

E greu ca sunteti cam multi in aceasta ecuatie...raspunsul e in sufletul tau!

| mariazet45 a răspuns:

O relatie extraconjugala in care amandoi santeti in situaltii delicate va merge foarte greu. Veti fi in impas mai tot timpu pentru ca va intalniti pe ascuns si mai rar, atunci vi se pare ca toata lumea e impotriva voastra ca nu meritati asa ceva si ar trebui sa faceti tot ce va sta in putinta sa fiti permanent impreuna. Dupa ce aceste lucruri se vor fi implinit lucrurile nu vor mai sta la fel, vei descoperi ca dragoste nu e asa de mare si vei avea mari regrete ca ti-ai lasat sotia, poate si vreun copil, iti vei da seama ca toate aceste lucruri s-au intamplat doar pentru ca ai intalnit-o pe ea. Parerile de rau nu vor intarzia sa apara, iar relatia se va sfarsi mai devreme decat vei crede. Poate in timp vei gasi altceva si vei inlocui locu ramasa liber cu o noua amanta, vei fi iar un barbat casatorit care are o alta relatie, iar amanta de acum va suferi la fel cum in prezent sufera sotia ta. Lasa lucrururile asa cum sunt si vei vedea ca desi acum iti este greu va trece, relatie de adulter nu duc la casnicii solide, deoarece incolteste permanent ideea ca va face la fel ceea ce a facut cu tine. Eu zic sa te mai gandesti. Asa s-a intamplat unei prietene de-a mele credeam ca relatia lor va tine o vesnicie, dar a tinut doar 3 luni, el s-a intors la sotie si ea a ramas pe drumuri. Mai gandeste -te.

| rebeka_3345 a răspuns:

Poi copilasi ai? dar "amanta ta"? pentru ca daca u nu iti mai iubesti sotia, si daca ai ajuns sa o inseli, ce te-a determinat? dar pe "amanta ta"? pentru ca ajungi sa inseli at cand iti lipseste cv in relatie... poate ca ar trebui sa iti rezolvi problemele cu sotia, mai ales daca aveti copilasi, iar daca nu aveti inca copilasi, ai putea sa divortezi pentru ca dragoste cu sila NU SE POATE! gandeste-te daca ti-e ti-ar place ca sotia ta sa te insele? e cel mai groaznik, ca pers iubita sa te insele! nu stiu,,, eu nu stiu ce simti u de fapt, sau ce e intre voi... dar decizia e la tine.

| yadora a răspuns:

Mama voastra de copii nebunatici... voi nu va-ti gandit inainte? La ce implicati odata cu voi? Va-ti gandit la partenerii vostri? Eu cred ca nu a-ti luat in calcul aspectul asta, dar cu toate astea si eu sunt om pe lumea asta si va inteleg, desi e greu. Mai intai puneti-va ordine in familie amandoi, vorbiti cu partenerii, fiti tandri in patul conjugal si nu lasati impresia ca nu va mai atrage nimic la cel de langa voi ci dincontra, face-ti de-ale casei impreuna, daca aveti copii dati-le mai multa atentie, nu lasati nici o clipa garda jos fiindca riscati sa fiti descoperiti, ceea ce nu suna prea bine. Apoi vedeti cum faceti sa va puneti de acord ca amanti si sa conveniti asupra relatiei, discutati mult la ce pierdeti si ce castigati daca renuntati la familiile voastre, daca aveti multe lucruri in comun, daca ve-ti putea forma cu adevarat o echipa in continuare si LUATI DECIZIA FINALA. Poate sa fie totul trecator doar ca va intalegeti la pat super... dar restul?!

| petitdreamer a răspuns:

Depinde de mai multe lucruri aici... daca aveti copii, fiecare la familiile voastre, cat de bine sa intelegeti intre voi, cat de bine se intelege fiecare dintre voi cu partenerul cu care s-a casatorit, etc... cel mai bine e sa renuntati la lucrul asta...pentru k "ceea ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta"... e pacat mare lucrul asta...

| yoanna73 a răspuns:

E FFFFFFF GREU DAR TREBUIE SA RUPI DE UNDEVA CA MAI TARZIU VA FI SI MAI GREU.EU AM FOST CASATORITA SI IUBEAM UN BAIAT NECAS.AM RUPT-O CU PRIMU CA O DUCEAM F GREU. ORICUM DUPA CE AI O ALTA RELATIE CU S OTIA NU MAI E LA FEL. IA CEA MAI BUNA DECIZIE, DAR DACA NU ESTI FERICIT ACUM, NU VEI FI LA BATRANETE.

| sese a răspuns:

Ca sa mearga va trebui sa divortati (logic nu?); s-ar putea sa nu va mai placa.Pana la urma se va stinge "pasiunea" si tot la jumatea voastra reveniti.

| gabrielutzu a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la asta inainte, pai daca esti indragostit de asta noua, atunci cu actuala sotie ce ai avut?
De ce v-ati luat? Sa nu imi spui ca ai iubit-o ca nu te cred, o fost pentru bani, avere, functti sau pentru ce altceva?
Pa asa, daca te apuca indragostitu de fiecare data, cine garanteaza ca nu o s-o lasi si pe asta mai tarziu dup ce te plictisesti de ea ca na, iar te-ai indragostit.:laughing ::laughing)

| nicp a răspuns:

Te hotarasti ce vrei. Eu iti recomand sa reevaluezi motivele pentru care esti casatorit... poate ramai cu actuala sotie.

| bunica a răspuns:

Cred ca esti doar indragostit nu iubesti. iar viitoru nu se ghiceste, si-l face fiecare uni mai bun altii si-l complica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i vorba nici de sotul ei nici de sotia ta. E vorba numai de voi doi.Traieste momentul pina se consuma si traieste alaturi de cine areusit sa te suporte caci te va suporta in continuare si pentru.asta acorda-i un imens respect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Experimenteaza! oricum nu va fi bine. intai, daca renunti( regrete, alea, alea), apoi daca o comiti(mustrari de constinta, bla bla). ideea e ca ti a cam murit dragostea de acasa daca te gandesti la alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, sotia ta s-a casatorit cu tine ca sa va sprijiniti la bine si la rau pana la sfarsit, asa cum ati jurat. Ti-a daruit copii, v-ati facut o casa (ap) ati muncit pentru voi si copil iar acum o sa impartiti tot pentru ca tu te-ai indragostit. De ce sa sufere sotia ta care si-a facut planuri de viitor cu tine si copilul, de ce sa renunte la lucrurile pe care le-ati facut impreuna pentru binele copilului? Pe deasupra ii inseli si increderea! Tu cum ai ajuns sa te indragostesti? De ce ai avut ochi pentru alta? De ce nu ti-ai petrecut tot timpul tau liber cu sotia si copilul? De ce te-ai uitat in jur ca sa pui ochii pe alta femeie? Tu ce ai fi facut daca sotia ta te-ar fi inselat? Cum te-ai fi simtit? De ce vrei sa distrugi echilibrul familiei? mariazet45, ti-a spus adevarul, crezi ca e iubirea perfecta, pentru ca santeti in ilegalitate si in acel timp scurt nu va ganditi la greutati, la banii de scoala sau gradinita, nu la painea de a doua zi, nu la rate...ci doar la "dragostea" voastra. Crezi ca asa va fi si cand o sa fi cu ea, dupa divort? Nu draga, vei avea de platit chiria, de dat pensia alimentara, de vizitat copilul (si dansa va fi plina de nervi), de platit ratele si va fi ca si cu actuala sotie, doar ca ti-ai distrus casnicia, l-ai indurerat pe copil si ai dezamagit femeia pe care ai cerut-o in casatorie si i-ai jurat fidelitate si grija ta pina cand moartea va va desparti! Ce semeni aia ai sa culegi! Esti un las, iti abandonezi copilul si sotia pentru ca nu poti sa te infranezi! Nu poti sa rezisti "plictisului" in familia ta, vrei ceva nou...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grea decizie! daca nu sunt copii la mijloc este mai usor. vb cu partenerii vostri si faceti tot posibilul sa fiti impreuna.traiti viata la maximhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti fericiti in casnicie, pastrativa relatia extrconjugala asa cum e, nu distrugeti doua familii, in care exista si copii.va puteti vedea ori de cate ori vreti, dar nu divortati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule... si eu sunt in aceeasi situatiebig grin. Sunt o tanara casatorita, am un sot minunat pe care il iubesc... dar, ador si un alt barbat, care si el este casatorit. Relatia noastra este minunata, si asta pentru ca stim sa nu amestecam casniciile in iubirea ce ne leaga pe noi doi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, sunt maritata si iubesc un barbat insurat, suntem impreuna de un an de zile, ne iubim extraordinar de mult dar asta e situatia, avem fiecare familie si copii si nu putem decat sa ne iubim in continuare pe ascuns. asa ca nu ai ce face, doar in cazul in care nu sunt copii la mijoc, pentru ca nu putem sa fim noi fericiti si copii sa sufere. oricum iubiti-va in continuare cat de mult se poate, daca cel de langa tine nu-ti ofera destula iubire asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am relatie de acest gen, sunt casatorita si el este, ne iubim foarte mult.simt ca este sufletul meu pereche. dar nu as renunta la familia mea si nici el. ne traim viata. iubirea este frumoasa. imi doresc sa fiu cu el tot timpul dar asta e viata...nu poti avea totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagati mintile in cap si impacate su sotia ta. Biblia zice clar ca este pacat sa desparti ce Dumnezeu a impreunat. Tie tiar place daca ea ar face tie ce ii faci tu ei? o relatie cu un alt barbat si casatorit? punete in papucii ei si vezi cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa va iubiti ca viata este scurta! Iubesc si eu un barbat casatorit(eu casatorita) si este minunat.Nu facem bine, dar nu pot sa-l scot din viata mea.Il iubesc enormmmmm! Si el pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceiasi situatie ea casatorita eu casatorit ne iubim si chiar este in raspuns greu de dat. dar. trebuie sa luati o decizie. sa va uitati in jurul vostru sa vedeti ce este daca va place ce este,, implicatiile pentru amindoi, si in final decizia comuna sa fiti sau sa nu fiti impreuna pentru totdeuna

| kake a răspuns:

Femeia casatorita e sotia ta? laughing

| violetadobra a răspuns:

Daca nu puteti unul fara altul divortati, ar fi mai onest fata de voi si fata de ceilalti 2 implicati fara voie in aceasta poveste

| rady a răspuns:

Cand te-ai casatorit nu ai facut-o din dragoste? parerea mea este ca mai bine te uiti mai atent la ce ai langa tine decat sa te uiti in curtea vecinului! o iubesti pe cealalta pentru ca nu stai cu ea in casa ca sa-i vezi defectele. va intalniti o data pe saptamana va iubiti in fuga si gata...TREZESTETE ca esti barbat!