| angelbif a întrebat:

Sunt cu un baiat de doi ani si ceva. avem o relatie la distanta, dar ne iubim...de la un timp mi-a propus sa ma duc cu el.insa eu nu stiu ce sa fac.va rog.ma puteti ajuta?

14 răspunsuri:
| pisicutzamik a răspuns:

Buna ca sa ne dam cu parerea mai exact ar trebui sa ne spui cati ani aveti amandoi,si daca va iubiti si crezi ca este baiatul potrivit pentru tine urmeaza-l,dar stii ca nu sunteti singuri, mai sunt si parintii lui in caz ca nu are locuinta sa si sta cu parintii lui, stii ca soacra niciodata nu o sa fie ca mama ta chiar daca nu isi arata coltii din prima, sa nu crezi ca te pune la masalaughing, gandeste-te bine ce vrei sa faci!kiss

| RandomGirl a răspuns:

Eu iti zic sa iti urmezi inima!
Daca tu vrei sa ai o viata alaturi de el, daca el este Alesul inimii tale atunci fa-o!
Totusi, te sfatuiesc ca mai intai sa ai o discutie serioasa cu el prin care sa stabiliti amandoi ce va doriti de la viata, daca puteti sa va suportati unul pe altul cu bune cu rele, daca va doriti amandoi o relatie serioasa de lunga durata, daca chiar vreti un viitor impreuna.
Si eu am o relatie la distanta, el a stat aici impreuna cu mine timp de 2 ani, iar dupa a trebuit sa plece in Anglia cu tatal sau, care si-a gasit o slujba buna acolo, la inceput nu trebuia sa fie permanent dar a fost.
Suntem impreuna de 3 ani, au fost nemumarate certuri zilnic, fie stupide, fie de gelozie. Am suferit enorm, el a fost si este singurul baiat cu care am fost impreuna... "prima iubire".
Este o dragoste cu nabadai, insa cat de mult am incercat sa renunt la el/la noi nu m-a lasat... nu iti mai zic prin cate am trecut impreuna... laughing
Dupa o tacere de 3 saptamani, din cauza unei certe stupide, am avut o discutie serioasa, in urma careia am ajuns la concluzia ca amandoi trebuie sa lasam mai mult unul de la altul ca sa ne putem intelege, sa nu mai suferim ca niste fraieri si sa fim fericiti. Dupa asta totul a fost bine, chiar daca ne-am mai certat eu am abordat o atitudine pozitiva care m-a ajutat foarte mult si am atras lucruri pozitive pe toate planurile!
Apropo am 18 ani sa nu crezi ca sunt vreo babaciune tongue
Daca esti 100% sigura ca il iubesti si el te iubeste atunci lupta pentru voi! Lupta si foloseste-ti toate "atuurile" care le ai, nu te lasa oprita de nimic si iti garantez ca o sa fie totul bine.
Daca esti dispusa sa renunti la familia ta si la tot ce te leaga de tara asta pentru el, atunci du-te la el!
Daca este intr-o tara europeana ai putea sa te interesezi pe net de facultati si sa aplici acolo, insa ai nevoie de un certificat la engleza si de o medie destul de mare la BAC.
Eu o sa aplic la o universitate in Anglia, nimic nu ma poate opri, sunt 100% determinata sa aleg drumul acesta, de a fi cu el; desi inca nu stiu ce cale sa urmez, stiu ca vom fi impreuna, desi va fi greu la inceput...foarte greu, sunt pregatita sa trec prin toate doar sa fiu impreuna cu el.
Asa ca, tine cont de toate lucrurile care ti le-am spus, pune-le intr-o balanta alaturi de cele stabilite impreuna cu el.
Daca chiar crezi ca merita, dupa cum ti-am spus asculta-ti inima si ia decizia corecta.
Iti doresc numai bine si sa imi spui si mie ce ai facut, sper ca te-am ajutat!
Iti doresc o seara placuta! happy

| angelbif explică (pentru RandomGirl):

Da.stiu,doar ca eu inca nu am terminat nici liceul. si el nu mai vrea sa astepte inca 2 ani(sunt abia in clasa a 11) pentru ca ii e greu si crede ca o sa il uit. deci nu e vorba numai de lasat familia ci si sa las un liceu(ceea ce nu prea imi place). nu ar fi o problema ca el mi-a zis ca ma pot transfera din iarna la un liceu acolo. insa mi-e teama. nici el nu are 18 si nici eu.si vor fi mari probleme daca plec. si app nu e intr-o alta tara. e tot in Romania doar ca sta la cateva sute bune de km distanta de mine. deci ce sfaturi mai imi puteti da. trebuie sa dau un raspuns pana de sarbatori.si chestia asta ma omoara
crying

| RandomGirl a răspuns (pentru angelbif):

Daca e din Ro. e mai usor asa, pai in primul rau asigural ca nu o sa il uiti si ca o sa reusiti impreuna, dar pentru tine e foarte important sa termini liceul in orasul natal.
E foarte important sa aveti incredere unul in altul si sa fiti convinsi ca relatia voastra e stabila si ca nu poate fi terminata, daca inca nu ati dobandit aceste lucruri poate ca trebuie sa mai asteptati...
Nu stiu daca chiar pot sa te ajut, de tine depinde, gandeste-te foarte bine ce ai de gand sa faci, dar parerea mea e ca poate sa te astepte 2 ani si apoi sa te muti la el/cu el. Nu cred ca are rost sa te muti de anul asta...

| Iloveyou123 a răspuns:

Daca el ti-a propus chetsia asta inseamna ca te vrea langa el, deci du-te daca si tu il iubesti cu adevarat si fa-ti un viitor alaturi de el. funda?batting eyelashes

| angelbif explică (pentru Iloveyou123):

Da.dar faza e ca nici unu din noi nu are inca 18

| andrutza89 a răspuns:

Buna in locul tau daca zici ca va iubiti asa de mult...m-as duce! Eu sunt genu de persoana cand iubesc ceva fac orice sa fiu alaturi! Ce mai astepti?

| DiDixxx a răspuns:

Sincer...ti-as spune sa nu o faci! si eu am avut o relatie de 2 ani si 4 luni la distanta! a fost totul rozzz! pana cand am inceput sa ne cam plictisim unul de altul. din ce cauza? pentru ca v-ati obisnuit distantati si asta va leaga! oricum faci cum simti tu ca e mai bine :*

| angelbif explică:

Da.e o varianta.numai ca eu inca nu am 18.si nici el

| angelbif explică:

Da il cunosc.adica ne-am vazut de multe ori.am fost la el, a fost la mine, parintii stiu de el.doar ca zice ca ii e greu fara mine.

| RAY a răspuns (pentru angelbif):

Atunci du-te la el

| angelbif explică:

Ne cunoastem.ne-am vazut de multe ori.imi stie parintii si eu pe ai lui.doar ca mi se pare prea devreme pentru un pas asa mare

| angelbif explică:

Pai eu am 17 jumate si el cu o luna mai marebig grin

| angelbif explică:

Da intr-adevar sta cu parintii.dar el a zis ca totul e in regula si ca ei sunt de acord.insa ai mei daca ar auzi nu stiu cum ar reactiona