| Flori6812 a întrebat:

Sunt foarte speriata.
Abia am ajuns acasa de la scoala si când m-am dus la baie am văzut ca sângerez oarecum, nu o cantitate mare ci o cantitate foarte mică. Am facut sex protejat in data de 6 Septembrie, am avut menstra normala pe 13. Luna asta am avut iarăși menstruație in data de 13. Acum sangerez. Ma doare foarte tare spatele, in partea stânga ma înțeapă, sânii parca sunt mai tari. Mi-a mai fost greață, dar nu dimineața, -' avut dureri de cap. Ce ar putea fi, e posibila o sarcina? Sau doar sa imi vina iar menstruația in 2 luni, nu mi s-a mai întâmplat asta.
Testul de sarcina il poti face in orice moment al zilei? Il pot face si seara?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Niciodata o sarcina nu va provoca o sangerare fiindca este exclusa o asemenea posibilitate. Este stiut, determinat/stabilit stiintific si medical ca in urma intretinerii unui contact sexual in perioada situata cu 8-9 zile inainte de menstruatie, este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina indiferent de modul in care decurge sexul. Exact din acest motiv s-a produs si menstruatia la data anticipata adica pe 13 septembrie. Fiindca la o luna distanta adica pe 13 octombrie s-a produs o noua menstruatie, se confirma faptul, convingerea ca nu poti fi insarcinata. Sangerarea aparuta dupa trecerea a doar 11 zile fata de data pornirii ultimei menstruatii reprezinta o situatie/stare complet anormala si ar fi foarte bine/indicat sa fii consultata ginecologic. In nici un caz nu poate fi vorba de o noua menstruatie. Testul de sarcina se poate efectua in orice moment al zilei, insa este indicat sa se faca dimineata pe baza primei urine, cand urina este mult mai concentrata. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test normal de sarcina se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual!
Orice test facut inainte de 5 saptamani de la ultimul ciclu, va arata fals negativ, chiar daca esti gravida!
Totusi, nu vad care-i problema...
ai facut sex de buna voie si nesilita de nimeni? Daca Da, atunci inseamna ca ti-ai luat raspunderea totala in situatia in care esti gravida, sau ai luat o boala sexuala.
Daca nu ai consimtit de buna voie la actul sexual, inseamna ca a fost viol si se poate raporta de urgenta la Politie.

| Roxin a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe bune?! laughing)))))) Ce fumezi? Vreau si eu big grin Dar neaparat! big grin

| antoniaidk a răspuns:

Ia-ti un test de sarcina si citeste prospectul