| odnoklassniki a întrebat:

sunt ft speriata si nu stiu ce sa mai cred.mi am inceput viata sexuala acu 2 luni a fost protejat ambele contacte(prezervativ)in luna iulie am avut menstruatia pe data de 10 iar in ultima zi de menstruatie am avut un contact sexual cu prietenul meu protejat la fel prezervativ.nustiu poate din cauza sperieturilor observ ca mameloanele sunt marite dar au uanta deschisa(poate asa si erau dar va zic ca ma tem nu am ft multa experienta))ps am verificat prezervativele erau ok.am facut un test de sarcina la 12 zile de la contact a fost cu o liniuta va rog help me..mentionez ca de la primul contact desi am avut dupa ciclu menstrual am mai facut 2 teste de sarcina si erau negative..acu trebuie sa imi vina pe data de 7 si ma tem ft tare

Răspuns Câştigător
| yooo123 a răspuns:

Stai linistita! Atata timp cat prezevativele erau ok nu ai de sa iti faci griji! Nu mai fii stresata pentru ca din cauza strsului nu iti vine ciclul, am patit si eu in proprie experienta stai linistita draga mea o sa fie bine. Mai ales ca ai facut doua teste de sarcina si au iesit negative! Incerca sa nu mai fii asa stresata. Nu te teme esti la inceput si e normal sa pui intrebari! love struck

7 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Hey stai linisitita, cam asa de agitata eram si eu, dar acum m-am linisit din moment ce te-ai proteja si totul era ok, nu ai de ce sa iti faci griji.
Oricum mai mi-au spus prietena ca asa erau si ele ca si noi la inceputul vietii sexuale..cu multe griji, dar cu timpul nu o sa mai fi asa paranoica, doar sa te protejezi si sa verficati bine apoi prezervativul.
Stai linisita.

| odnoklassniki explică (pentru Tania):

Sunt foarte agitata..in special ma uit la sani sa nu apara vreo schimbare ceva. zici ca sunt nebuna..acu am niste crampe ca cum am zis trebuie sa imi vina zilele astea menstruatia sper sa fie totul bine..atata stres si am facut protejat totusi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu ai de ce să te stresezi, poţi să stai LINIŞTITĂ - atâta timp cât aţi folosit prezervativul ( şi, în plus, l-ai verificat şi a fost ok ), apoi ai avut şi menstruaţie - NU ai cum să fi însărcinată!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Seif ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmaţi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", se face un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, se REPETĂ acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

DAR, acum NU este cazul, deoarece sigur NU eşti însărcinată!

| odnoklassniki explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc mult de informatii..chiar sunt ft panicata si ma ajuta mult aceste sfaturi

| bursuc001 a răspuns (pentru odnoklassniki):

Cu plăcere!

Nu ai de ce să fi panicată, chiar dacă aşa se întâmplă când îţi începi viaţa sexuală - multă panică şi stres pentru NIMIC!

Dacă folosiţi CORECT prezervativul ( eventual unul cu spermicid, sau unul mai gros + lubrifiant ), NU există risc de sarcină - chiar dacă îţi mai întârzie menstra câteva zile, se mai întâmplă până pe la 18 ani!

Deci poţi să fi LINIŞTITĂ!

| Manuela18 a răspuns:

Cel mai bine e sa atepti pana data de 7. Daca nu pana cel tarziu pana pe 10 august. Mergi la medicul de familie, ginecolog si vezi care este problema. Daca esti la pubertate e normal sa-ti creasca sanii si se dezvolta si mameloanele.

| HaarpCord97 a răspuns:

Nu esti insarcinata daca asta ai vrea sa stii, la testul de sarcina trebuia sa-ti arate 2 linuite ca sa fi insarcinata insa tie ti-a aratat decat 1.