| ManuelHarbuz1 a întrebat:

Bună! Sunt îngrijorată că am rămas însărcinată, nu vreau să păstrez copilul și nu vreau să fac avort chirurgical, vreau să fac avort medicamentos așa că am niște întrebări:
- cum se administrează pastilele
- ce pastile trebuie să cumpăr
-este obligatoriu să merg la un doctor?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Avortul medicamentos poate fi efectuat maxim pana in saptamana 7 de sarcina (6 saptamani si 6 zile), calculate din prima zi a ultimei menstruatii.

Da, este obligatoriu sa mergi la medic, avortul medicamentos fiind efectuat doar sub supravegherea acestuia.
Nu toti medicii fac intrerupere de sarcina la cerere si nu toti fac si avort medicamentos, majoritatea preferand avortul chirurgical sau prin aspiratie.Deci, intreaba.

Inainte de a te stresa, confirma sarcina si fii atenta la termenele legale in care se poate efectua intreruperea de sarcina.Maxim 14 saptamani (13 saptamani si 6 zile) calculate din prima zi a ultimei menstruatii, sau 12 saptamani-varsta reala a sarcinii.

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog și cere-i părerea.

| Goete a răspuns:

Cum ai ramas insarcinata,
Manuel?

| AliGab a răspuns:

Avortul chirurgical sau medicamentos este tot avort si punct

| Andra4862 a răspuns:

Cum mm)? Nu se poate asa ceva! E un duet viu! Cum sa-l omori? Tie ti-ar fi plăcut asa ceva? Mai bine-i păstrezi ca până la urmă tu nu te-ai protejat... Dacă nu, naste-l și după du-l la orfelinat

| samuraibrazilian69 a răspuns (pentru Andra4862):

Cati ani ai. ai trait vreodata la orfelinat sau in saracie? tu nu cunosti realitatea: e mai bine sa nu existi decat sa traiesti in Romania. bine asta doar daca nu cumva esti masochist/a.

| Andra4862 a răspuns (pentru samuraibrazilian69):

Hey! Vârsta nu conteaza acum. Eu de mice am trăit în sărăcie și nu am avut ce mânca... Iar acum, sprijin orfelinatele cu aproape tot salariul meu (am 20 de ani și dacă ati văzut comentarii cu,, am 16 ani" e sora mea;( ) Dacă ati citi și voi Biblia, spune clar (nu citez, dar povestesc, ca nu mai stiu cuvânt cu cuvânt). Deci în Biblie spune că omorârea unui suflet înainte(chiar și după) naștere va fi aspru pedepsit

| samuraibrazilian69 a răspuns (pentru Andra4862):

De fapt eu sunt masochist

| any2453 a răspuns:

Încearcă să iei pastila de a doua zi, dar tot ar trebui să mergi la doctor pentru că nimic nu e sigur și poate astfel îți va recomanda ceea ce trebuie.