| anamaria200517 a întrebat:

sunt noua pe aici si as vrea un raspuns cat mai repede daca se poate
bun vorbesc cu un baiat(de care nu sunt indragostita si nici nu imi place) si toata ziua vorbeam si aveam "glumele noastre" brusc intr-o zi mi-a spus sa incetez cu glumele ca il deranjeaza... dupa el credea ca spunand glumele acelea eu il plac(ceea ce nu este adevarat)
intrebarea este, el de ce a devenit asa rece din moment ce eu i-am zis ca nu sunt indragostita de el?

27 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cine stie, daca el a vorbit cu tine, posibil te place.
Acuma ca el stie ce simti probabil i-ai ranit sentimentele.
Totusi daca esti atat de curioasa, de ce nu il intrebi?

| anamaria200517 explică (pentru Ofiintă):

Pentru ca dupa ce i-am zis ca nu sunt indragostita de el a spus...:"aha mi-a fost frica sa nu te fi indragostit"...
ce sa inteleg prin asta straight face?

| Ofiintă a răspuns (pentru anamaria200517):

El credea posibil ca porti o admiratie fata de el, ca esti indragostita.
Probabil in momentul in care a aflat contrariul s-a scos.
Daca as fi in situatia ta as pretinde ca acest baiat ma place din moment ce spui ca si-a sacrificat o buna parte din timp pentru tine, altfel daca nu te place de ce mai vorbea?
Greu de inteles baietii, si eu sunt in dubiu fata de un baiat dar cu un totul alt context.

| NoSmile a răspuns:

Pentru ca el era indragostit de tine.
Si, vazand ca din partea ta nu primeste nimic a ales sa plece.
Nu poti fi prieten cu persoana pe care o placi. Cum de altfel, nu poate exista prietenie intre doua persoane care se atrag.
Deci, e rece pentru ca e indragostit, iar tu i-ai marturisit ca nu esti.
Insa, zic sa te gandesti mai bine.
S-ar putea sa fi, fara sa-ti dai seama. Daca tipul ti-ar fi fost indiferent, acum nu ai mai fi fost aici intrebandu-ne motivul pentru care s-a indepartat.

| wolder a răspuns:

Probabil crede ca il placi

| neutrino a răspuns:

Nu-i place ca nu este iubit de tine.

| cristimihailov a răspuns:

Din pacate povestea se termina.

A stat pe acolo in friend zone sperand.
Speranta s-a terminat. Si povestea de asemenea.

Daca nu cumva ai vreun capitol ascuns pentru el (sa ii bagi o afirmatie de genul ca il placi si vrei mai mult), atunci s-a cam inchis.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Of mama ce intrebare stupida. Pai din moment ce el te placea cum crezi ca i-a picat faptul ca tu nu simti la fel? Normal ca a devenit rece cu tine. Acum ca stie adevarul si-a pierdut interesul sentimental si te respinge ca raspuns la faptul ca tu nu il placi. Nu o sa mai fie la fel cu tine fiindca singurul lucru care l-a facut sa se poarte asa frumos era speranta intr-o relatie. Daca ai iei jucaria unui copil o sa te urasca. Tu ai fost ''jucaria,, mult dorita si cand a realizat ca nu te poate avea s-a suparat. Sti cum se spune, un barbat si o femeie nu pot fi prieteni. La un moment dat el va incerca sa avanseze si in functie de raspunsul ei va pleca sau va ramane.
Pe scurt, poti sa spui adio acelui baiat amabil si cald!

| DyaDiiana19 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu cred ca-i obligata sa-l placa, omg, dar nu poate sa accepte ca nu-l place?! Oricum a zis mai joc ca el n-o place.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru DyaDiiana19):

Esti femeie.Nu am pretentia sa gandesti din punctul lui de vedere. Observ ca si tu ca si cea care a pus intrebarea ganditi totul foarte superficial. Nu e obligata doamne fereste sa il placa. De aia exista liberul arbitru.Nu te mai uita la vorbe si gandeste in mintea ta un scenariu mai mare. A fost teatru ce a spus el,chiar unul destul de slab dar s-a asigurat ca nu devine penibil in fata ei. Pe cat faci pariu cu mine ca daca ea ar fi zis,, imi placi'' el ar fi fost happy? Fara suparare dar ea este usor naiva. Cum adica ''nu ma placea,,? Este absolut convinsa? A incercat si el a zis nu? Ganditi mai larg, omu minte si minte prost. Brusc au aparut ''probleme,,. Uite un experiment. Lasa-l o luna, nu-i scrie, nu-i vorbi daca el nu o face. Dupa luna aia sa vorbeasca cu el. Daca o sa simta vreo ''incalzire,, in comportamentul lui tu ai dreptate si el chiar nu o place.Citez:,, Oricum a zis mai jos ca el nu o
place.''
Pai asta e smecheria, el a acceptat ca nu-l place si uite cum se comporta acum. Toata caldura lui venea din iubirea fata de ea. Nu mai sunt sentimente, adio simpatie si vorbe calde.

| anamaria200517 explică (pentru FABULOSUL6000):

De cand mi-a spus ca el crede ca il plac eu nu prea sunt in apele mele si inainte de toata chestia cand ii spuneam ca imi e rau ma intreba din cand in cand cum ma simteam...ei bine acum nu pot sa zic ca nu ma intreaba dar mai rar si nu mai foloseste cuvintele care le folosea inainte acum parca e mai dur (ceea ce ma face sa ma duc cu gandul ca nu prea il intereseaza strarea mea...) el de fapt este ex-ul prietenei mele, nu neg sunt putin geloasa cand el vorbeste cu ea si nu cu mine dar cand il vad nu simt nimic pentru el si sunt ferm convinsa ca nu il iubesc.
exista posibilitatea sa il iubesc si sa nu imi dau seama?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anamaria200517):

Ma asta cu iubirea nu am de unde stii dar din moment ce nu simti acei ''fluturi,, in stomac nu cred sa il iubesti. Ce simti tu e mai mult o dependenta afectiva fata de el. El se interesa de tine,te alinta finut dar suficient cat sa te atinga la sentiment fara sa-ti dai seama si in general iti acorda atentia lui si te asculta. Gandeste-te ca asta ar face un iubit in mod normal. Tie acum iti lipseste afectiunea din vorbe. El nu se mai intereseaza de tine ca de persoana la care tine, pur si simplu te intreaba cum ar intreba si un necunoscut. Da,tristul adevar pentru tine este ca pe el chiar nu il mai intereseaza starea ta. Mai intreaba doar fiindca asa esti obisnuita si nu vrea sa vezi ca s-a schimbat, dar nu mai simte grija pe care o avea atunci.Te poti convinge singura. Compara o conversatie pe care o aveati atunci cu una de acum. Ce vorbe lipsesc din cea de acum? Nu e vorba de gelozie din dragoste dar tu erai obisnuita cu el, cu atentia lui asa cum un copil e obisnuit cu mama lui. Intre doi frati apare gelozia, dorinta de atentie. Asta simti tu acum, o nevoie de atentie.Din pacate nu o sa mai fie acelasi om niciodata si cu timpul nu o sa mai intrebe nimic de tine. Daca tu nu mai zici nimic o sa vezi ca nici el nu mai intreaba nimic. El acum se detaseaza incet de tine pana cand o sa isi vada de treburile lui.

| anamaria200517 explică (pentru FABULOSUL6000):

Cel mai rau ma doare ca nu mai suntem ceea ce eram inainte, si nu e un sentiment placut cand persoana aceea cu care tu erai obisnuita intr-un fel acum de odata sa fie rece.se simte lucrul asta si ma doare enorm de mult...
as vrea sa fie ce a fost dar nu stiu cum sa ii spun.
acum stau bine si ma gandesc el putea sa fie indragostit de mine? oare l-am pierdut de tot? nu stiu ce sa cred...

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anamaria200517):

Nu doar ca putea fi indragostit, a fost si inca e. Ti-am spus, vorbele alea nu erau spuse din prietenie, le spunea din suflet. Cum tu i-ai rupt sufletul in doua iti dai seama ca nu mai sunt sanse sa fie ca inainte.Singura modalitate sa fie afectuos cum era o sti si tu in sinea ta. El nu te vrea ca pe o amica, el te vrea ca pe o iubita.Gandeste-te ca daca pe tine te doare fara sa-l fi iubit, cum il doare pe el care a tinut la tine si ai sa realizezi de ce e asa de rece. Poti sa-i spui ce vrei tu, ca si prieteni o sa fie exact ca acum. O sa fie rece.

| anamaria200517 explică (pentru FABULOSUL6000):

Dar daca ma baga in seama ii raspund? sau daca imi vorbeste in sictir sa o fac si eu la fel?

| anamaria200517 explică (pentru FABULOSUL6000):

Oare mai pot face ceva ca sa indrept situatia? nu stiu cum sa ii zic vreau sa stiu ce se intampla intre noi 2...cand l-am intrebat de ce ne-am racit si de ce imi vorbeste asa mi-a spus ca are probleme dar cu prietena mea nu vorbeste asa cum vorbeste cu mine, eu simt ca orice cuvant e spus cu ura straight face si da i-am zis ca nu sunt indragostita de el pentru ca eram fermn convinsa ca el inca o iubeste pe prietena mea
sunt intre ciocan si nicovala, ca fata imi este foarte greu...

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Vrea iubire, nu doar glume. Tot sau nimic, adica fara glume.happy

| AndyLavy a răspuns:

Poate pentru ca te placea si spera la ceva iar tu i.ai distrus sperantele, iar in acel moment el sia. dat seama ca degeaba se poarta afectuos cu tine, ca tot nu va avea nicio sansa.

| Zabbyel a răspuns:

Pretenia,adolescenta,glumele, nu dureaza o vesnicie, decat daca sunt pastrate cum trebuiewinking
Ca a devenit rece, indeparteazate de el, asa e cel mai binelove struckNa fost sa fie, destinul intotdeauna va avea 1cuvintel de "aclamat" in a noastra viata love strucklove struck

| bbu2eugen a răspuns:

Poate te o fii placut si cand o fii fost abordat de glumele tale sarate care nu i or fi placut si a dat seama ca nu l placi.

| SteinZer0 a răspuns:

E rece pentru ca si-a pierdut interesul. El cauta o relatie si i-ai trantit in fata faptul ca nu-l placi. Nu e vina ta, dar nu poate sa fie altfel in momentul asta. Poate peste ceva timp va veti putea comporta ca si cum nu s-a intamplat nimic (cred ca si pentru tine e destul de greu sa comunici cu el in situatia asta).

| Modo2102 a răspuns:

Probabil ca simte ceva pentru tine iar cand i-ai spus ca nu il placi i-ai ranit sentimentele si drept urmare te trateaza cu indiferenta..peste ceva timp va intelege ca intre voi nu este nimic si isi va schimba comportamentul.

| DoctorHurtHeart a răspuns:

Probabil ca simtea ceva pentru tine si credea ca si tu simti la fel... Odata ce i-ai spus ca nu esti indragostita de el i-ai ranit sentimenele si de acea a devenit "rece".

| anamaria200517 explică (pentru DoctorHurtHeart):

L-am intrebat de ce "relatia" noastra s-a racit si mi-a dat de inteles ca mi-ar vi vorbit in sec datorita faptului ca a avut niste proleme si inca le are...
oare m-a mintit? oare ma iubeste?

| ZMR97 a răspuns (pentru DoctorHurtHeart):

You got the point Doctore laughing