| ziz a întrebat:

Am 17 ani si in luna iulie mi-am ibceput viata sexuala, avand 3-4 contacte, toate protejate cu prezervativ. Menstruatia trebuia sa imi vina la inceputul lui august si a intarziat cu 10 zile. Am fost doctor si mi-a dat duphaston pentru reglarea menstruatiei. Aceasta mi-a venit la 3 zile dupa incheierea tratamentului. Insa menstruatia iar imi intarzie, au trecut 36 zile de la ultima. Ce ar putea insemna?
Am luat si un test de sarcina SureCheck din extra-precautie si a iesit negativ.

2 răspunsuri:
| Gunoi a răspuns:

Hmm. Poate fi una din cauzele următoarele dacă excludem sarcina
- oscilatiile extreme de greutate (slabit sau ingrasat excesive);
- tulburarile alimentare (bulimina si anorexia);
- exercitiul fizic intens (intarzierile menstruale sunt frecvente in randul atletelor de performanta);
- stresul emotional;
- anumite boli;
- calatoriile;
- medicamentele;
- tulburarile hormonale;
- consumul de droguri;
- afectiunile pelvine (himenul neperforat, sindromul ovarului polichistic, sindromul Asherman)
Pentru a fi sigură e recomandat să spui problema ta la un ginecolog.
Multă sănătate!

| cristi10grei a răspuns:

Nu e nimic e normal happy ai inceput o viata sexuala si din acesta cauza stai linistita