| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, sunt fată și nu sunt prea sigura în legatură cu orientarea mea sexuală.
În copilărie eram băiețoasă, ieșeam doar cu băieții, mă jucam cu mașinuțele etc. Cred că fiecare dintre voi încă de la o vârsta fragedă undeva pe la 8/9 ani simțeați un fel de atracție față de cineva.
Eu mereu simteam aceea atracție față de o fată.
Pe la vârsta de 13-14 ani când unele dintre prietenele mele incepeau să își facă iubiți mi-am dat seama că ceva nu este in regula cu mine, deoarece, eu începeam să am crush o tipă care stă in bloc cu mine.
Recunosc că nu am avut o copilărie tocmai fericită, tata mă abuzat fizic până acum 3 ani când ai mei au divorțat. Este posibil ca din cauza abuzurilor să mă simt atrasa de femei?
Dar nu sunt prea sigura deoarece nu am "fobie" la baietii și chiar mă înțeleg minunat cu cei de sex masculin.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Orientarea sexuala a fiecarui individ este de natura genetica si din acest motiv nu poate fi schimbata, poate fi doar ascunsa sau reprimata insa nu intotdeauna cu succes si fara urmari deoarece de obicei apar traume de natura psihica. In cazul tau se pare ca de fapt este vorba de o orientare destul de clara de natura... bisexuala. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu cred că este de natură bisexuala.
Am fost într-o relație cu un băiat timp de 9 luni și nu am simțit nici un fel de atracție față de el și chiar după ce ne-am despărțit nici urma de sentimentul de atașament.

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face - se pare că e destul de clar - ești lesbiană.
Acceptă-te așa cum ești, nu ai de ce să te simți diferită sau vinovată de ceva - pur și simplu asta ești tu. Și nu sexualitatea te definește ca persoană, ci restul caracteristicilor tale: fire, educație, talente etc.
Trăiește normal, iubește cu foc și fii fericită!

| Freya1 a răspuns:

Si eu ma jucam cu masinutele, am stat intr-un anturaj plin de baiati barbati dar tot fata de ei am atractie.
Nu as suporta ca o femeie sa ma atinga in felul ala deoarece nu m-as simti confortabil.Nu sunt atasata de fete nici macar nu am prietene dar simt sigur atractie fata de baiati. Poate sa fie un fel de trauma din cauza tatalui, o data ce te-a abuzat subconstientul tau posibil sa dezvolte o respingere sau repulsie fata de sexul masculin asa ca nu o sa poti sa iti dai seama daca esti lezbi doar cand o sa ai o apropiere mai mare cu un baiat.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Păi am avut o apropiere mai mare față de un băiat.
Am fost 9 luni intr-o relație și tot nu m-am simțit atrasa de el. Am avut și relații mai scurte gen 1-3 luni.
Mi-am început și viața sexuală cam devreme deoarece credeam că după acel "pas" o să mă simt mult mai atrasa de el, dar nimic.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai este posibil sa nu fi gasit persoana potrivita nu sa fi lezbi

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu cred că nu era persoana potrivită. S-a comportat extrem de frumos cu mine, m-a respectat, mi-a dat libertatea de care aveam nevoie, ne-am inteles dar eu nu l-am putut privi decât ca pe un prieten.
Și încep să cred că am alta orientare sexuală.
Deoarece am avut și relație de 2 săptămâni cu o tipă și chiar dacă este un timp scurt am simțit ceva pentru ea. Și simt aceasta atracție de mică doar că așteptăm să îmi treacă, dar uite am făcut aproape 18 și nici un rezultat.

| SG1995 a răspuns:

Nu din cauza abuzului, totusi e interesant ca ijtre personalitatea ta "baietoasa" si orientarea ta sexuala exista o conexiune.

| Cannibal a răspuns:

Nu cred că ești așa din cauza tatălui tău mai ales ca simți aceasta atracție de la o vârsta frageda.
Cunosc un băiat care este gay și la fel a fost abuzat in copilărie ceea ce ar fi trebuit să-l facă să aibă un fel de ură față de băieții.
Învață sa te accepți așa cum ești!