| CarinaAdam a întrebat:

Buna,TPU!
Am am 18 ani si un prieten de 2 luni...simt ca hormonii mei o iau razna.Am facut peting si acum imi e rusine, desi chiar doream sa o fac.Sunt o fata cuminte, iar gandul ca am facut lucrul asta ma face sa ma simt foarte prost.Ne iubim,iar el este foarte atent cu mine, chiar si dupa faza precedenta.
E normal ce simt? Nu e prea devreme sa trecem la urmatoarea etapa? (Eu ma simt pregatita)...
Dau fundita! Multumesc anticipat!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inca nu-l cunosti, nu ati construit o relatie, nu aveti intimitate. De aceea te simti rusinata, fiindca nu ai facut-o din dragsote (care inca nu are cum sa existe) ci doar din placere fizica. Evident este prea devreme pentru sex daca vrei o relatie de lunga durata. Dar daca vrei o aventura, este exact momentul sa va ganditi la asta. cam asa dureaza o aventura: in medie 3 luni pana la sex, in medie 3-5 luni de sex si apoi fiecare merge mai departe. Sunt multe femei care fac sex doar de placerea sexului si pentru faptul ca nu isi pot controla hormonii, schimba barbatii repede cautand mereu altul si altul. Atata timp cat nu iti pui problema ca ar trebui sa fii respectata, pretuita si accepti ca e o aventura bazata strict pe sex, fara pretentii, totul e ok. Foarte rar, din aventurile astea rezulta chiar si relatii, dar nu te baza pe asta.

| madyddd a răspuns:

Daca hormonii tai au luat-o razna...da-le ce vor, zic, nu?!

| MiyakoSaki a răspuns:

Fa acest lucru cand esti pregatita cu adevarat. happy

| neutrino a răspuns:

Si dupa numai doua luni mai doresti si respect, dupa ce faci sex cu el?

| Alcyon a răspuns:

Cred ca-i cam devreme dupa doua luni, mai ales ca esti virgina (presupun). Mai asteapta cateva luni, sa vezi ce-i cu baiatul asta. Daca nu cumva vrea doar sa te dezvirgineze sau sa mai insemneze o cucerire pe raboj si pe-aci ti-e drumul. Ar fi un mod cam traumatizant de-ati incepe viata sexuala.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alcyon):

Sint astea virgine cum sint eu papa de la Roma.

| vocea a răspuns:

Daca simti nevoia sa iti potolesti hormonii dai trupului ce vre adica placere, nu trebuie sa te faca sa te simti prost tu decizi cand trebuie, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca simti nevoia sa faci sex nu e ceva rau mai ales ca ai si 18 ani nu 15 ca alte idioate, si te simti si pregatita, dar daca faci acum, dupa 2 luni, s-ar putea sa isi schimbe parerea despre tine, repet, s-ar putea. zi mersi ca esti virgina ca ar crede ca te culci cu fiecare care il cunosti dar asa ai nevinovatia de partea ta laughing. disuta cu el si vezi ce si cum, daca vrea si el. si nu te crede o panarama dupa. iti dai tu seama din ce zice el

| Leerix a răspuns:

Se simte ca esti nesigura din urmatoarele cauze:
- "si acum imi e rusine"
- "gandul ca am facut lucrul asta ma face sa ma simt foarte prost"
- "E normal ce simt? Nu e prea devreme sa trecem la urmatoarea etapa?" ->> NESIGURANTA, se vede clar.
- plus faptul ca ai intrebat pe TPU, o alta dovada a nesigurantei. Daca erai "pregatita" cu adevarat, nu intrai tu pe TPU sa intrebi persoane necunoscute, nu tineai cont de parerea nimanui, ci faceai direct ceea ce ti-ai fi dorit.
Dar in acest caz, mai bine asteapta cateva luni, sa va cunoasteti mai bine. Fa pasul asta atunci cand esti 100% sigura, cand nu ai indoieli si cand iti vei da seama intr-adevar ca merita.

| KilluaZoldyck a răspuns:

Voi doi ati ajuns sa va folositi reciproc pentru placeri sexuale

| Ella192 a răspuns:

Trebuie sa fii sigura ca persoana data merita. Ia-ti o pauza de cateva zile, gindeste-te bine la ce se v-a intampla, lucrul asta o sa te marcheze pe viata. E o decizie riscanta, pentru ca nu stii daca vei fi cu el pana la urma. Eu zic sa te mai linistesti si sa te gandesti bine, oricum nu te grabeste nimeni. Chiar daca tu esti pregatita, nu insemna ca trebuie sa o faci.

| EvaDuarte a răspuns:

Da, este normal ce simți. Dar ar trebui să te gandești dacă te simți cu adevărat pregătită sau ești doar curioasă. Dacă vrei să îți începi viața sexuală ar trebui să discuți cu prietenul tău despre asta și ce metodă contraceptivă să folosiți. Informațiile cele mai utile nu le găsești pe internet și ar fi bine să vorbești cu un medic(medicul de familie, medic ginecolog sau cu cel de la cabinetul de planning familial). Dacă îți vine greu și ți se pare rușinos să vorbești asta cu un adult, poate nu esti inca pregătită. Intr-o relație sexuală sunt mai multe lucruri decât riscul de sarcină sau de boli. mai este vorba si de dezvoltarea ta psiho-emotionala si cum te poate afecta asta si de asemenea daca poti vorbi despre asta cu cineva, nu numai inainte ci si dupa

| tzuticamiley a răspuns:

Buna :*!
Ai spus ca iti este rusine. si la sfarsit ca esti pregatita
Daca erai pregatita nu iti era rusine.
Dupa ce ai scris si tu, cred cu siguranta ca nu esti pregatita + ca aveti doar 2 luni
Mai asteapta putin, poate vrei simti daca el e "alesul ".
Nu ii da lupului de mancare prea devreme ca nu e cazul!
Te pup! :*

| vaidecapunieu a răspuns:

Te mananca undeva. Mai ai rabdare sa nu regreti.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru vaidecapunieu):

O mănîncă tare rău, cărămida e mic copil nici aia nu o poate potoliirolling on the floorlaughing