| andreywtza a întrebat:

Am aproape 18 ani, de vreo 3 luni nu mi-a mai venit ciclul si nu stiu din ce cauza. Voi ce credeti? Mentionez ca inca nu mi-am inceput viata sexuala.

Răspuns Câştigător
| AgentBomboana007 a răspuns:

Stai calma. Si eu am apr. 18 ani si inca nu-mi vine regulat. prima data mi-a venit acum apr. 3 ani. apoi mi-a mai venit o luna acum in aprilie! Nu-ti fa griji. Sa nu iei pastile ca nu are rost! Ar putea sa-ti declanseze alte probleme. Eu am fost si la doctor si a spus clar ca nu-mi da pastile!
Stai calma ca nu patesti nimic! Sunt persoane care le vine pentru prima data si la 19 ani. Nu prea vine regulat!

8 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

E clar ca nu este in regula.Du-te la doctor...sa nu iti vina atatea luni este ceva grav.Nu sta asa chiar daca este o raceala! Mai tarziu vei avea de suferit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea este extrem de mare si denota niste modificari hormonale foarte insemnate.S-ar putea ca glandele tale endocrine sa nu functioneze normal si acesta este motivul principal care ar trebui sa-ti dea de gandit, si sa te prezinti cat de repede la medicul tau de familie ca sa-ti dea o trimitere la un medic specialist endocrinolog.Nu este de glumit sau de neglijat aparatul tau reproducator mai ales ca inca nu ti-ai inceput viata sexuala. Multa sanatate.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la medic. N-o sa doara!

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Fugi la medic e mult timp 3 luni

| Rainmaker a răspuns:

Buna andreywtza!
Nu-ti fa griji.Probabil suferi de anexita(raceala). Daca tot mai intarzie trebuie sa mergi la doctor si-ti va da tratament(ovule).Ar mai fi si alte motive, ca de exemplu oboseala excesiva sau stress.Trece!

| andreywtza explică (pentru Rainmaker):

Nu stiu ce sa cred, nu il am regulat, int-adevar mi-a mai intarziat o luna dar nu 3 ca acum.

| Rainmaker a răspuns (pentru andreywtza):

Hai fii serioasa! Daca nu ai inceput viata sexuala ce altceva ar putea fi? Doar nu esti Fecioara Maria, care a nascut fara sa pacatuiasca.(Glumesc, iarta-ma!)

| Supplexa a răspuns:

Posibil ai dereglari hormonale, e ceva normal.