| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niste raspunsuri...nu si ironii! De o luna si doua saptamani iubitul meu e plecat in alta localitate cu munca si vine 4 zile pe luna acasa,mie imi este foarte greu sa stau singura ca nu am pe nimeni aici,am venit aici pentru el iar el a plecat. cand i-am spus sa vina acasa sa fie langa mine,mi-a spus ca nu poate renunta la munca. Intre timp acum cateva zile am stat putin mai mult de vorba cu un baiat si imi batea fel si fel de apropouri, ce este mai rau e ca mie chiar mi-a placut. Il cunosteam de inainte l-am vazut de cateva ori si mereu a fost o chimie intre noi, ma gandesc mereu la el. e vecin cu mine, ma uit mereu sa-l vad daca a iesit afara dar in zadar. am nevoie de afectiune si sunt slaba in aceste momente si nu stiu de ce din acea zi nu-mi pot lua gandul de la el. si nu s-a intamplat nimic intre noi, dar e ciudat. Ce credeti? Cum sa trec peste nelinistea aceasta? Ce ati face fetelor in locul meu.

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Stiu ce inseamna distanta. O fi o dorinta a trupului, o chimie, dar chimia aia exista pentru ca insisti sa te gandesti la el si sa te gandesti cum ar fi daca. Problema e ca la acel vecin te gandesti 6 zile pe saptamana, 24 pe luna. Iar la iubitul tau doar 1 zi, respectiv 4.
Daca nu schimbi ceva aici, e inevitabil ca iti vei parasi iubitul pentru acest baiat. Desi nici nu stii daca el simte la fel ca tine.
Daca iubitul tau ti-a spus ca puteti avea si doar o aventura, nu neaparat o relatie e clar ca e mult mai detasat decat tine (rece cum spui) si e axat pe ce e prioritar pentru el si anume munca in primul rand si poate chiar si o alta fata.
In conditiile astea cred ca e bine pentru tine sa incerci ceva cu vecinul, dar ai mare grija sa il cunosti un pic inainte, sa nu fie doar dornic de aventuri de o noapte.
Nu as recomanda sa continui sa mai vorbesti cu iubitul tau, dar stiu ca pot fi vorbe in zadar pentru ca doar tu poti lua decizia asta. E greu sa faci asta pana nu ai o relatie cu adevarat cu cineva. Pentru ca o relatie e o relatie, pe cand o aventura e o aventura. Nu poti substitui una cu alta. Daca iti doresti o relatie, degeaba te hranesti cu aventuri. Va veni un moment in care nu vei mai putea lua alta decizie decat sa nu vrei sa mai vorbesti deloc cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Ai inteles o parte gresit, vecinul meu mi-a spus ca putem avea si o relatie dar si o aventura. Dar nu stiu daca merita sa-mi pierd iubitul, pentru un baiat pe care nu-l cunosc. Poate doar o aventura dar nici de asta nu sunt sigura. O sa iau o decizie cand voi fii pregatita, o sa fac ce simt. Dar deocamdata nu prea am cum sa ma intalnesc cu vecinul, ca nu am vrut sa-i dau nr si nu pot sta sa ma uit toata ziua pe geam dupa el.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

In plus iubitul meu peste 2 zile va veni acasa si atunci voi face o diferenta intre ei. Insa problema intre mine si iubitul meu este ca eu nu prea vreau sa intretin relatii sexuale cu el,deoarece nu prea imi face placere. Asta se intampla de cateva luni bune, chiar nu stiu care e problema, la inceput nu era asa, insa cand facem dragoste parca o fac din obligatie ca stiu ca trebuie. Cand era acasa daca era dupa mine faceam dragoste odata pe luna, nici atunci. Nu stiu cum sa rezolv problema asta. Sunt multe de spus de acea am vrut sa apelez la un site de socializare ca nu am cu cine vorbii aceste lucruri

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce anume pierzi mai exact la acest iubit?
3 zile pe luna?
Un iubit pentru care te-ai mutat in alt oras si el a plecat?
Un iubit care practic a renuntat la tine din momentul in care a zis "faci ce vrei".
Relatiile la distanta NU sunt relatii. Mai ales cand apropierea are loc o data pe luna. Gandeste-te bine si analizeaza. Iubitul asta al tau cand isi termina contractul de munca si se intoarce acasa definitiv? Pentru ca daca are loc de munca pe perioada nedeterminata, el practic inseamna ca locuieste in alt oras. Ceea ce inseamna ca daca nu te muti tu iar, el oricum ti-a dat zis clar ca nu isi lasa job-ul...ce concluzie tragi?
Un an si ceva, mai ales daca mai mult din relatie s-a desfasurat in conditiile expuse de tine...nu inseamna nimic. Ca vad ca tot bati apa in piua cu un an si ceva

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Nu se stie cat sta acolo, a fost mutat cu firma si are cazare si masa asigurata, se va intoarce dar nu stiu dupa cat timp. Insa nu este atat de usor. Ai mare dreptate, dar e greu sa renunti la o persoana draga. pentru ca nu poate trece o zi fara sa stiu ce face, ce a mancat si chestii destea....adevarul e ca il iubesc dar ma face mult sa sufar.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Domnisoara ce simti tu este perfect normal din punct de vedere antropologic si fiziologic, esti tanara esti la varsta la care trebu sa exeprimentezi cat mai multe cearsafuri, corpul tau cere diversitate cere sex, lucru vital armoniei trupesti, viata este scurta iar tu la tienretea ta nu iti permiti sa pierzi timpul asteptand dupa iubi la care se vede ca munca e pe locul 1, perfect raitional si logic pentru ca munca ii aduce banii din care supravietuieste nu iubirea punct! decat sa mai continui cu suferinta asta depresiva iar eu ca baiat simt mila fata de fetele care se lasa doborate de singuratate, e trist sa vad asa fete slabe. pune capat acesteui teatru numit relatie si distreaza-te oleaca cu vecinul, o sa iti aduca zambetul pe buze, si sa mai zic ceva, de unde sti ca iubi nu are pe cineva in localaitatea unde munceste cu care isi face de ca? te-ai gandit la asta?

| anonim_4396 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

M-am gandit. Si chiar cred asta. I.am si spus ca simt ca are pe altcineva. Daca ma iubea cu adevarat isi cauta de munca si era langa mine

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru anonim_4396):

Este perfect normal sunteti tineri la varsta voastra relatile la distanta NU ar trebui sa existe voi trebuie sa zburati din floare in floare

| anonim_4396 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Acesta este cel mai sincer raspuns pe care il puteam primii. Si multumesc mult. Chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva. singura problema e ca sunt putin mai timida ca altfel poate as fii mult mai fericita cu vecinul, deoarece de cate ori il vad imi apare zambetul pe buze fara sa vreau si ma gandesc non stop la el. Iubitul meu stie sa ma faca sa plang si nici macar nu regreta si nu-mi arata ca ii pare rau, dimpotriva. Toata lumea iubeste din gura

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci lasa-l pe iubi si sari pe vecin DAR ATENTIE! Asumati responsabilitatea ca e posibil ca vecinul sa te paraseasca urmatoarea zi adica sa fie dornic doar de aventura, fi pregatita pentru asta ca sa nu uzi toata perna la noapte

| anonim_4396 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Stiu si asta! Sunt intr-o dilema destul de mare, habar n-am ce trebuie sa fac! sad

| Alrawan a răspuns:

Eu şi cu iubitul meu suntem de 6 luni împreună, şi ne despart 500 de kilometrii. Ne-am văzut doar de 2 ori până acum, dar am stat mai mult unul la altul, şi acele zile au făcut cât toate în care nu ne-am văzut. Tu măcar îl vezi în fiecare lună, eu îl văd o dată la câteva luni. Ştiu cât e de greu, înţeleg perfect situaţia. Dar, dacă îl iubeşti cu adevărat ar trebui să îl aştepţi happy Eu nu l-aş lăsa pentru absolut nimeni, nu contează că ăla ar sta cu mine în stradă sau în clasă cu mine, când vezi pe cineva pe care îl iubeşti mai rar, înveţi să preţuieşti mult mai mult momentele petrecute împreună cu acea persoană, crede-mă happy Inima nu ţine cont de distanţă. Poate vecinul va sta cu tine o scurtă durată de timp, gândeşte-te, merită? happy Eu zic că nu, dar alegerea îţi aparţine. Succes. Ia alegeri şi cu mintea în acelaşi timp, nu doar cu sentimente temporare.

| anonim_4396 explică (pentru Alrawan):

Noi suntem impreuna de 1 an si doua luni,dar problema e ca il simt rece fata de mine,i-am zis ca daca nu se decide,ma va pierde si mi-a zis sa fac ce vreau. deodata ce el mi-a zis ca la munca nu poate renunta,mi-a dat de inteles ca la mine da. Nu vreau sa renunt la relatia asta dar mi-e frica sa nu fac vreo prostie,nu ma refer sa renunt la relatia mea, dar nu stiu cand esti singura e greu. Imi e frica sa nu cedez...mi-a zis ca nu vrea sa ma desparta de el, dar daca vreau putem avea ori o relatie, ori o ''aventura". Stiu suna urat, dar e greu sa te pui singura in pat si sa adormi plangand seara de seara...

| anonim_4396 explică (pentru Alrawan):

Tu esti mai mica ca mine probabil. poate nu ti-ai inceput viata sexuala si nu ai stat cu vreun baiat in casa...dar pur si simplu e inevitabila..dorinta aceea intre 2 persoane...chimia aia

| Alrawan a răspuns (pentru anonim_4396):

Am început-o, şi am stat şi cu el în casă. Păi na, nu ştiu ce să spun happy dar poate timpul le va rezolva pe toate. Sper doar să faci alegerea potrivită, şi să nu regreţi după.

| neutrino a răspuns:

Foloseste-te de amandoi: ambii sunt bineveniti in viata ta!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Crezi ca nu as vrea? As vrea sa imi pastrez relatia, dar o fata simte nevoia de afectiune si fiecare om chiar daca are o relatie sunt sigura ca se simte atras si de alta persoana. Imi doresc sa ma intalnesc cu vecinul de cateva ori dar eu sunt imprevizibila. Mi-e frica sa nu ma indragostesc de sau el de mine. Eu pun suflet in relatii si daca el ar mai grijuliu cu mine si m-as simtii mai bine in compania lui e posibil sa-mi neglijez relatia. Daca se indragosteste el de mine? Si dezvaluie ce poate fii intre noi si pier tot? E un risc la mijloc... oricum te rog mai citeste si celelalte comentarii si mai astept sfaturi. Fiecare dintre noi trece prin perioade grele

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii linistita, el nu-si doresti mai mult de la tine, decat sex: cat mai mult! In acest fel tu vei putea merge linistita cu ambii parteneri, necesitatile tale vor fi lejer acoperite.

| belealacasaomului a răspuns:

Ce pot sa iti spun ca eu sant vecinul unei fete ca si tine care isi asteapta si nu prea iubitul care vine acasa o data de doua ori la 3 luni, de ceva timp ne,, relaxam'' impreuna, eu nu am nici-o obligatie in comparatie cu ea, ce vreau sa spun ca tipa s-a indragostit lulea de mine, dar eu, asa dupa cum ti-a spus si tie vecinul tau, tot la fel i-am spus si eu vecinei mele,, nu vreau decat sa ne simtim bine si blablabal, nimic mai mult ''....acum primesc mess. pe telefon ca te rog, ca sa vezi, ca de fapt,,,, ceea ce vreau sa iti spun este ca vezi unde te arunci cu vecinul.