| Jany123Jane a întrebat:

Buna, TPU!
Am o intrebare.
Am 20 de ani.
Parintii au o mare problema cu mine ca nu imi fac prieten si prietene, dar eu cred ca nu este vina mea tot timpul.
Acum o luna i-am spus unei foste colege sa iesim in oras, iar ea a spus ca da.
Dupa cateva zile am pus o poza pe Instagram in care mi se vedea putin umarul, iar dupa aceea mi-a spus ca nu poate iesi in oras ca e penibil sa le spuna parintilor asta, mai ales in vreme de pandemie (la noi nici nu sunt cazuri de corona). Prima data imi spusese ca vrea sa iesim, chiar imi cerea scuze ca nu vine prea curand in oras, iar dupa aceea a refuzat, de atunci nu am mai vorbit cu ea ca mi- a dat seen.
Si colegele de camera nu sunt prea diferite, mai ales felul in care s-au comportat cu mine (daca scapam ceva din mana mi se reprosa ca o fac intentionat, etc). De cele mai multe ori sunt respinsa si de fete pentru ca nu am iubit, nu avem subiecte in comun.
De asemenea, ma tot intreaba de ce nu imi fac prieten. Eu nu vreau sa imi fac pentru ca nu imi place de nimeni si nici nu sunt pregatita sa imi incep viata sexuala, mai ales cu pretenitiile pe care le au baietii in ziua de azi.
Vi se pare gresita atitudinea mea, mentalitatea, etc?
Eu imi doresc sa am prietene, dar nu ma accepta ca nu ma machiez, nu am prieten, subiectele mele sunt plictisitoare.
Prieten nu vreau pentru ca o relatie implica viata sexuala.

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Intr-adevar in ziua de astazi daca nu esti "fancy" sau in trend e greu sa iti faci prieteni. Oamenii tind sa fie din ce in ce mai superficiali si nu mai pun accent pe nimic.
Poate tu esti altfel, dar exista si oameni care sa iti impartaseasca ideile, trebuie decat sa ii cauti unde trebuie.

Nu mi se pare gresita atitudinea ta, dar daca imi permiti ce subiecte abordezi tu si altora li se par plictisitoare?

Sa stii ca o relatie nu inseamna neaparat viata sexuala. Poti fi ai intr-o relatie platonica daca cel care te iubeste cu adevarat te intelege si iti respecta decizia.

| Jany123Jane explică (pentru GdX):

Despre ceea ce fac in fiecare zi, ce am mai citit, ce film am mai vazut, ce mi s-a intamplat sau cu cine am vorbit sau ce imi doresc eu sa fac, etc.Am incercat sa ascult muzica coreeana pentru ca unei foste colege ii place, iar ea vorbeste despre asta, dar fata aia tot nu a vorbit cu mine, adica singurul lucru despre care vorbea era muzica coreeana, nu ce a facut, daca i s-a intamplat ceva, daca
ii place de vreun baiat, etc.

| Crackman a răspuns:

Ai o problema.
Dupa ce o sa faci sex, viata se v a scbimba in bine. Succes?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietena, a fi diferita de ceilalti nu inseamna ca esti vinovata de ceva. Cred ca singura ta problema este ca te invarti in cercuri care nu te reprezinta, machiatul excesiv, iesitul in cluburi, sexul si alcoolul nu sunt lucruri cu care sa te mandresti, ci din contra.
Incearca sa te axezi pe cariera, dezvoltarea unui caracter frumos si curat, si cauta sa stai cu acei oameni care au aceleasi principii ca si tine, daca acum nu vezi in jurul tau asemenea oameni, nu inseamna ca ei nu exista, asteapta doar.
Alegerea ta in ce priveste relatiile sexuale este una inteleapta, asteapta pana la casatorie, doar atunci va fi implinita acest aspect, nu in relatii la intamplare de o noapte, este ca si cum torni apa intr-o galeata cu o gaura de 10cm, intr-un final apa se scurge si iar torni, iar torni, dar nu poate fi implinita.
Inearca sa pastrezi o atitudine calma, blanda, evita conflictele, si mergi inainte.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| MPersephone a răspuns:

Pari genul de persoana care cauta scuze pentru tot. Aceste "argumente":
"Eu imi doresc sa am prietene, dar nu ma accepta ca nu ma machiez, nu am prieten, subiectele mele sunt plictisitoare.
Prieten nu vreau pentru ca o relatie implica viata sexuala." Iti par inteligente? Tu prin asta judeci fiecare persoana din jurul tau. Sa spui ca fetele se uita doar dupa prieten si machiaj, iar baietii dupa sex...Ramai singura atunci, nimeni nu-i bun pentru tine.
Ar trebui sa iti schimbi mebtalitatea, altfel vei ramane singura. Daca asta crezi despre oameni, atunci asa oameni vei atrage.

| Jany123Jane explică (pentru MPersephone):

Nu ai inteles ce vreau sa spun. NU caut nicio scuza, dar daca eu vorbesc cu ele si nu imi raspund la ce le zic.
I-am urat unei colege "La multi ani! " pe Facebook si mi-a dat seen.Am pus bani la cadou.
Nu am spus ca toti baietii cauta sex, dar citesc intrebarile de pe site ul asta...
Tu interpretezi gresit.
De ce e vina mea ca nu sunt bagata in seama ca nu am prieten?

| EdgarAllan a răspuns:

Bun venit in lumea mea happy... Fiecare o sa aiba o parere diferita fata de atitudinea si mentalitatea ta in functie de modul fiecaruia de a vedea lucrurile. Important e ceea ce te face pe tine sa te simti bine, pentru ca asta incercam sa facem fiecare tot timpul. Sa ne simtim bine.

Din experienta mea am invatat lucru care pentru mine il iau ca adevar, altii pot vedea lucrurile diferit si asta nu inseamna ca e gresit sau corect. Toti suntem diferiti, dar problema este ca ne comparam in raport cu ceilalti, iar cand nu te incadrezi in tipar si incerci sa devii si tu ca ei, nu aduce intotdeauna fericire.

As vrea sa iti pot da un sfat util, dar ma aflu intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta... tot ce iti pot spune e ca a fi diferit inseamna a fi pur si simplu diferit si numai tu poti decide cum sa te afecteze lucrul asta.