| MariaVicru1 a întrebat:

Am o intrebare legata de masturbarea la baieti in primul rand. Masturbarea afecteaza dezvoltarea in inaltime? Adica ma gandesc ca la dezvoltare participa hormonii, dar acestia sunt eliminati la finalul masturbarii. Deci? Afecteaza masturbarea cresterea in inaltime?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu afecteaza cresterea in inaltime. Sperma nu ciontine hormoni, deci acestia nu se elimina nicaieri, raman in sange, singurul loc unde ei pot actiona si se elimina dupa metabolizarea hematica, indiferent daca exista sau nu masturbare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea nu provoaca absolut nici o modificare a starii de sanatate sau fizice indiferent de numarul de masturbari sau de cantitatea de sperma eliminata. Sperma contine pe langa plasma seminala cantitati variabile de substante minerale de oligoelemente, care difera de la individ la individ si chiar si de la o perioada la alta in cazul aceleiasi persoane. Printre aceste substante se numara: acid citric, calciu, acid ascorbic (vitamina C), creatina, fructoza, acid lactic, magneziu, fosfor, potasiu, sodiu, zinc, vitamina B12. De asemenea, specialistii spun ca sperma contine proteine (provin din prostata) si aminoacizi (provin din vezica seminala). Daca privesti/citesti atent iti vei da seama ca nu exista nici urma de hormonii in sperma. In concluzie se poate afirma fara a gresi ca activitatea de masturbare nu dauneaza organismului si din contra este chiar benefica fiindca echilibreaza/reduce stresul hormonal. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

| AIeXxX a răspuns:

Am 1,90cm inaltime si ma masturbez in fiecare zi, nu vad nici o schimbare big grin

| Itzhic a răspuns:

Nu are nici o treaba. Poti sa o freci linistit.