| Oliver_Stevie_1990 a întrebat:

Am o prietena stabila si am hotarat sa avem primul contact sexual. [9 noiembrie]
Ei trebuia sa-i vine menstruatia pe 17 noiembrie insa i-a intarziat pana acum [3 decembrie]. Am facut-o protejat. Care sa fie cauza? Ea era virgina si eu la fel. Acum cateva zile i-au curs cateva picaturi de sange.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Picaturile alea imi sunt suspecte, nu stiu ce sa zic, sa faca un test de sarcina

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
voi stiti cel mai bine cat de atenti si cat de bine v-ati protejat, daca nu ai dubii in privinta protectiei, poate fi o dereglare/o raceala ori faptul ca a fost primul act sexual a produs dereglare hormonala, totusi daca nu ii vine CM in termen de 14 zile, poate efectua un test de sarcina, daca testul este pozitiv, sa faca un control ginecologic.
O zi bunahappy

| neutrino a răspuns:

Se pare ca nu ati stiut niciunul ceea ce inseamna sex protejat si acum este foarte posibil sa trageti ponoasele.

| Alcyon a răspuns:

E cam ciudat. Nu e normal sa ai sangerari intermenstruale. Daca nu-i vorba de sarcina, s-ar putea sa aiba o dereglare hormonala sau o infectie. Ar fi bine sa mearga la un ginecolog sa vada despre ce e vorba. Pune-o sa-si faca si un test de sarcina, ca niciodata nu se stie. Prezervativul e sigur 90% (pe cutie scrie 98% dar eu am o oarecare indoiala ca e asa cum spun ei) numai daca e folosit corect (adica, daca e pus inca de la inceputul partidei; daca e pus mai tarziu, dupa ce baiatul a eliminat lichidul acela seminal, devine mai complicata problema; de asemenea, prezervativul NU trebuie refolosit: ai incheiat partida, il schimbi; iar la finalul actului sexual trebuie sa te retragi inainte ca erectia sa dispara pentru a evita accidente de tipul alunecarilor/scurgerilor). Eu recomand folosirea a doua metode in paralel pentru o mai mare siguranta (ex prezervativ+metoda calendarului sau coitus interruptus.

| pietrean a răspuns:

Daca ati facut sex folosind prezervativul, nu poate fi insarcinata. Faptul ca i-a intarziat venirea menstrei, poate sa fie o mica dereglare a ciclului menstrul.5 zile nu ar fi ceva de speriat, poate sa intarzie si mai mult.Motive pot fi diverse:stres, raceala, hormonala. Poate sa difere si cantitatea de sange, in timpul menstruatiei.
Da-o incolo de "funda", voi sa fiti linistiti si cat de cat ajutati cu sfaturi!

| SimonaCristina a răspuns:

SAa faca n test de sarcina pentru siguranta.

| SimonaCristina a răspuns:

Sa faca un test de sarcina pentru siguranta.

| Oliver_Stevie_1990 explică:

Dau funda