| Ioana_9117 a întrebat:

Buna TPU.am o problema destul de grava. toata saptamana trecuta m-am certat continuu cu prietenul meu din niste simple prostii, adica a fost vina mea prima data am adus vorba de fostul meu prieten si el e foarte gelos dar ne-am impacat iar apoi nu stiu pur si simplu m-am enervat de cateva ori si tot zicea ca terminam gata ca el renunta dar de fiecare data m-am rugat de el si l-am impacat insa ieri am avut niste probleme si pur si simplu am cedat si am inceput sa tip la el si ne-am certat urat. mi-a zis niste lucruri care m-au durut ca imi bat joc de el ca mereu dau vina pe el mi-a zis sa il las in pace sa nu il mai deranjez niciodata ca uraste faptul ca ma iubeste dar ca o sa ii treaca si o sa renunte de tot ca nu mai suporta sa sufere din cauza mea.am incercat sa discut cu el ca de obicei insa de data asta mi-a spus niste lucruri care au durut imediat a inceput sa vorbeasca cu nu stiu ce fata, parea ca nici nu il deranjeaza ca ne-am certat ca nu sufera deloc orice ii spuneam imi raspundea gen "asa si? ce te intereseaza pe tine? probleme?" i-am promis de curand ca o sa ma schimb ca o sa fiu mai calma nu o sa mai fac scandal in orice mi-am asumat toata vina dar el nu stiu nu are rabdare cu mine crede ca ma pot schimba asa de pe o zi pe alta.si a zis ca s-a terminat gata ca nu e prostul meu ca nu mai imi da nici o sansa ca s-a saturat de atatea promisiuni... si in final am renuntat pentru ca nu stiam ce sa-i mai zic...credeti ca se va mai intoarce la mine? ca ma va ierta? credeti ca a zis lucrurile alea doar la nervi si ca o sa ii treaca si va realiza ca il iubesc si ca a pierdut sansa de a fi fericiti? ce parerea aveti? funda.

3 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Deocamdata este bine sa constientizezi cu ce ai gresit si sa nu mai repeti pe viitor! nu spun acesta ca sa te condamn, nici gand! suntem oameni si cu toti avem momente de tensiune! acorda-i putin timp de gandire si incearca sa il abordezi din nou cu incredere! acum daca ceea ce simte el pentru tine nu va fi destul de puternic sa il faca sa se intoarca la tine, asta este nu trebuie sa disperi! eu iti doresc mult succes! pe cat poti tu cu putinta cand il vei aborda sa ii dai siguranta ca doresti sa te schimbi! este un lucru destul de greu insa nu imposibil! insa ceea ce este cel mai important este sa inveti din acesta relatie ceea ce trebuie sa schimbi la tine! chiar daca el nu se va intoarce tu, invatandu-ti bine lectia vei fi mult mai inteleapta in urmatoarea relatie! mult succes!

| bsb a răspuns:

@silviu - nimeni nu te obliga sa-i raspunzi fetei. In primul rand a zis "Fericiti" si nu "Fericit".
Ioana, unicul mod de a vorbi cu el, este acela de a lasa timpul sa treaca catusi de putin. Dupa aceea, calm, incerci sa vorbesti cu el despre cele intamplate. Dar daca tu incepi iar cu "imi cer scuze si promit ca n-o sa mai fac" va duce in final la acelasi lucru: despartirea.

Fi directa si concisa si spune-i ce vrei. Daca nu doreste asta, mergi mai departe. Asta e viata, imi pare rau sa ti-o spun asa.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Tl; dr

Data viitoare foloseste aliniate, lasa cate un rand liber, foloseste litere mari.
Ce parere am? Ca nu stii sa formulezi o intrebare. Imi e mila de cel care iti va citi intrebarea...se chinuie atat pentru o funda nenorocita...

"realiza ca il iubesc si ca a pierdut sansa de a fi fericiti" Ce? Tu te crezi singura fata din lume? Auzi la ea, sansa de a fi fericiti...Nu esti buricul pamantului. El poate fi fericit cu cine vrea.