Întrebare recomandată | Cameliaaaa a întrebat:

Buna,TPU. Am o problema si am decis sa va cer ajutorul, pentru ca vreau sa vad mai multe pareri. Avem amandoi 19 ani jumate si suntem impreuna de doi ani. Eu sunt la Facultatea de Drept si el la Politehnica. insa el si-a dat seama ca aceasta facultate nu ii ofera studiile necesare pentru a deveni ce isi doreste. S-a lasat de facultate de cateva zile si vrea sa munceasca si sa faca cursuri IT pentru a lucra in domeniu. problema e ca din cauza aceasta (adica renuntarea lui la facultate) a adus discutii intre noi si de ceva timp stim doar sa ne certam. simt ca numai pot. acum parintii mei sunt suparati si nu le convine ca el se lasa de facultate si ca se apuca sa munceasca. am zis sa il inteleg,ca pana la urma nu eu voi munci in locul lui si trebuie sa faca ceva din drag. Ieri a venit acasa la mine si am vorbit si cu mama mea. era nemultumita si dezamagita,cu atat mai mult dupa ce prietenul meu,intr-un moment de negandire,a zis ca el credea ca vom munci amandoi ca sa ne luam casa si ca nu credea ca voi merge la facultate,insa apreciaza ca sunt la facultate si ca imi continui studiile. Noi nu am vorbit niciodata despre lucrul asta. Mama s-a simtit foarte prost,s-a schimbat si a zis ca "i-a dat cu parul in cap" cu ce i-a zis si ca daca e vorba de altceva,ne va interzice sa mai fim impreuna. Acum ai mei nu il mai suporta pe prietenul meu si ma tot intreaba ce am de gand, ca daca accept lucrurile astea. Eu tin la el si il iubesc si am avut foarte multe momente frumoase impreuna..si el ma iubeste.mi-a demonstrat asta de multe ori. nu vreau sa ne despartim,dar eu sunt intre ciocan si nicovala si simt ca numai pot. Mama i-a vorbit cam rastit prietenului meu si acum el numai vrea sa ii vada. Nu e vorba de casatorie mutat impreuna. doar inca ne gandim ca niste copii la lucrurile astea,cum face orice cuplu. Va rog, ajutati-ma cu un sfat. nu stiu ce sa fac.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Terminații facultățile pe care le-ați început și după vă mai gândiți pe ce drum veți merge.
Părinții tot părinți sunt!
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca el sa aiba dreptate. daca simte o inclinatie pentru IT e foarte bine. Acolo se castiga mai mult de cat cu politehnica. Este un om care stie s-o ia de la capat. Cred ca este un om bun. Sa speram ca va reusi cu tine alaturi. Mama si tatal tau sa-si exprime o parere si gata. Facultatea nu este o garantie. Stiu multi zidari cu facultate.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Deci el a considerat ca este mai bine sa munceasca in acest domeniu si sa se pregateasca decat sa studieze 3 ani doar partea teoretica si dupa cea practica. Deci baiatul economiseste timp, dupa parerea mea. Tu ar trebui sa il incurajezi, mai ales ca nu e o idee rea. Daca nu iei atitudine fata de situatie, o sa pierzi mult. Ia o decizie pentru binele tau, ca sa fie bine si pentru ceilalti.

| neutrino a răspuns:

Mama ta are dreptate, iar tu ar trebui sa stii ca in Politehnica se face mult IT, plus ca tot aici se afla cea mai puternica facultate in domeniu. Asa ca el a plecat pentru ca nu a fost capabil sa continue. Acest baiat nu este pentru tine, relatia cu el nu-ti va aduce nimic bun pe viitor.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa isi termine facultatea pe care a inceput-o. Poate trece in IT practic de oriunde. Sa se intoarca daca mai poate.
Daca lucrurile raman asa, nu il mai aduci acasa la ai tai. El si-a facut-o singur. Va vedeti in oras.
Tu iti vezi de facultate pana o termini. Nu va mutati impreuna pana cand lucrurile nu se lamuresc. Oricat de mult v-ati iubi, pana la urma nu va fi bine daca tu muncesti iar el face cine stie ce.

| Danysan a răspuns:

Daca va iubiti eu zic sa ii lasi in spanac pe ai tai si sa te gandesti ca baiatu asta tine la tine si te iubeste. Facultatea nu reprezinta nimic. Clar nu e nimic cel putin la noi in Romania.Important e sa gasesti un job care sa castigi oki si se intra cu pile.Sincer maica-ta e cu capu (scuze de jignire )de fapt cam toti parintii care isi pun fetele se se desparata ca vezi domne ca baiatu nu are facultate sunt niste handicapati.cati care au facut facultate ajung sa si profeseze, cati ajung sa castige un ban din asta cati bai nene cati? Tare mi-as dori sa stau cu maica-ta fata in fata si sa ii arat viata asa cum este ia cu adevarat.Sa ii spun eu cum e cu Facultatea si cat de greu ajungi sa urmezi o profesie pe acelasi profil pe care l-ai terminat.Aiurea gandire are.Eu unu cred ca ia-si zice vreo cateva de i-ar fi mers fulgii.E normal sa faci facultate dar cu ce te incalzeste daca ajung sa faci altceva.Asculta-ma pe mine ca faptul ca vrea ceva in IT e ceva de viitor crede-ma. daca isi ia o diploma nu ai idee cat se castiga din asa ceva.Web design plus cate altele.Deasemenea sunt cursuri de sepecializare care te ajuta sa avansezi. Frate ii urasc pe parintii care isi educa fetele in halu asta.Ma intreb ei cate facultati au? Daca ar sti cat te chinuiesi poate pentru nimic nu ar mai zice nimic. Sfatu meu e sa vb cu ei si sa le spui asa.Ce treaba ai tu cu el ce face.Pe mine ma sustine sa continui Facultatea si are ganduri de viitor bai nene.Ma iubeste si mi-a demonstrat-o de atatea ori.Deasemenea poate sa isi definitiveze studile oricand sa stii ca are timp destul. daca vede el canu e oki ceea ce a facut.Inca o data rusine parintilor tai ca se baga si au astfel de conceptii.Nu facultatea face pe cineva ci caracteru!

| grab a răspuns:

Mai "copii", treaba e simpla. traim in secolul vitezei, deci fiecare trebuie sa isi traiasca viata cum crede de cuviinta si apoi sa suporte consecintele. daca el vrea acum sa munceasca, sa o faca, sa vada cu ochii lui ce greu e sa concurezi la interviu cu oameni cu studii superioare sau master/doctorate.
cand isi va da seama ca e buna o diploma, se va duce singurel sa si-o continue, fie si la una privata. nu va certati din atata lucru, iubiti-va ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat si lucrurile bune vin DOAR atunci cand esti pregatit sa le primesti in viata ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare îşi croieşte drumul la care visează în viaţa. Părinţii tăi trebuie să înţeleagă, forţat sau nu, să-i respecte decizia.
Ei au dreptul să vină cu o vorbă bună, cu un sfat care să vă ajute, nu să vă pună mai tare în dificultate. Vorbeşte cu părinţii tăi şi explică-le cu regret că NU ei sunt cei care decid cum vei acţiona în propria relaţie, ci tu deţi controlul deplin când vine vorba de persoana ta, de viaţa ta.
Dacă a abandonat facultatea nu înseamnă că va fi un papă lapte, un sărac, ci că s-a reprofilat. Sprijină-l, fii alături de el, dar tu continuă să mergi la facultate dacă e ceea ce îţi doreşti. Luptaţi amândoi pentru planurile pe care le-aţi făcut şi nu lăsaţi pe nimeni să decidă în numele vostru.
Asta nu înseamnă că trebuie să declaraţi război, ci că trebuie să staţi toţi la o masă, să discutaţi între patru ochi şi să ajungeţi la un punct comun.

| piticelm a răspuns:

Dar maica-ta ii decide si viata lui? Este problema lui ce face, daca lucreaza sau daca face facultate, nu a maicatii si nici a ta nu ar trebui sa fie.Ar trebui sa-l sustii in ceea ce doreste sa faca.Tu iti continui facultatea daca asta vrei, iar el sa munceasca daca asta vrea. Poate se saturase de invatat, sau poate are motivele lui. Faptul ca a ta mama s-a rastit la el, cred ca nu are niciun drept, iar mie personal mi-ar fi scarba de o asemenea persoana. Daca la 20 de ani inca iti mai zice maica-ta ca iti interzice o relatie, este clar, as fugi in lumanari.Nu stiu cum pot unii parinti sa fie asa, ori isi rateaza ei planurile si casuna pe copii sa le indeplineasca.Da, este o gandire invechita si patetica, dar inca prezenta in multe case din Romania, pacat.

| Alecx19 a răspuns:

Daca il iubesti ramai cu el, indiferent de ce alege sa faca, viata nu inseamna numai masini scumpe si bani... traiesteti viata cat poti, ca degeaba ai bani cand e prea tarziu!

| Anonia a răspuns:

Prietenul tau are dreptate! foarte putini termina la poli, si cel mai bine pentru el e sa urmeze cursurile pe care si le doreste si mai apoi sa profeseze. dupa facultate ce va face daca nu are experienta? eu am terminat o facultate si degeaba am facut-o. tu te gandesti ca facultate termina multi? .....pe cand un curs sau o specializare pe un anumit domaniu mai rar. asa ca lasa tu pe iubitul tau sa faca ceea ce isi doreste.nu ii taia aripile. sprijina-l, si sa fii aproape de el indiferent de deciziile pe care le ia. Mentionez ca si eu am fost intr-o situatie similara. Ba chiar identica. Si am reactionat exact ca si tine,iar mama mea exact ca si a ta. Cum am rezolvat tot? Simplu! Am ajuns la concluzia ca fiecare isi ia propriile decizii. nici tie,nici mie si nimanui, nu i-ar placea sa ii se spuna ce sa faca. Ia atitudine, mamei tale nu cred ca i-a spus cineva ce sa faca. Inteleg ca vrea ce e mai bine pentru tine. dar de aici pana a se implica in viata ta e cale lunga! si inca o chestie. cumnatul meu a terminat doua facultati, una de finante si una de matematica. a a juns la interviu la bcr si i s-a spus ca nu are curs it.( trebuia sa faca alarma pentru banca sau cv d genul).a facut cursul i l-au angajat. prietenul meu la fel, a facut Spiru si cursuri de mecanica separat. acum e sef de service si are un salariu f bun. concluzia? Lasa-l sa faca c vrea. cand tu vei termina facultatea el deja va avea 3 ani de experienta si portofelul plin.iar asta nu ii va displacea mamei tale sigur! Sper ca nu te-am plictisit si ca ai inteles ceva! Sanatate!

| LaRrYfLaViA a răspuns:

Pai... fi atenta. este greu in relatii, exista foarte multe momente grele, peste care vom trece la un moment dat, dar pe moment este greu. eu in locul tau, le-as spune parintilor mei ca este viata me-a si sa nu decida ei pentru mine, sfauri imi pot da, logic dar daca esti majora poti lua si singura decizii, iar cu prietenul tau, nu cred ca trebuie sa ai o problema daca el s-a apucat de munca deoarece la un moment dat va trebuii sa faceti si acest pas, si el planifica din timp ca sa fie mai uso. adica si eu am avut discutiile aste cu iubitul meu dar eu totus am 14 ani. noi facem glume. chiar nu stiu ce sa iti spun mai mult, imi pare rau pentru tinem si sper sa iti fie de olos ce ti-am spus.

| GyCaNuL23 a răspuns:

Părerea mea este că la această întrebare doar tu şti răspunsul... Merită acest băiat să îţi rişti viitorul?

| Eusuntlerika a răspuns:

Gindestete ce este in inima voastra si raspunsul va veni sincer din parte ta si din partea prietenului tau. Bafta in continuare!