| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca am mamelonii sanilor diferiti. Unul este mai deschis la culoare si mai mic iar celalalt este mai mare si mai inchis la culoare. Inainte nu erau asa. Este o problema? Ofer funda multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deseori, sanii nu se dezvolta in acelasi ritm. Astfel la unele fete poate fi observat ca are un san mai bine dezvoltat decat celalalt si in astfel de cazuri si mameloanele dar si aureolele mamare vor fi inegale, diferite atat ca forma cat si culoare uneori. De obicei odata cu cresterea sanilor in volum apare si fenomenul de pigmentare a mamelonului. In functie de culoarea pielii, corpului si a sanului, mamelonul poate deveni maro sau poate ramane roz, capatand doar o tenta mai inchisa. Pe parcursul procesului de crestere a sanilor pot exista nenumarate semne de intrebare cu care se confrunta majoritatea fetele. Cele mai multe sunt nedumerite in privinta marimii si/sau a formei si intreaba de ce sanii nu sunt simetrici si/sau identici. Trebuie spus din prima clipa ca diferentele ca forma si marime a sanilor este o problema destul de des intalnita, fiindca sanii nu cresc in acelasi ritm, insa in final diferenta dintre cei 2 sani se reduce progresiv si semnificativ dar o anumita asimetrie poate sa existe si sa persiste toata viata. O alta intrebare destul de frecventa se refera la existenta firelor de par din jurul mameloanelor. Tebuie stiut faptul ca la pubertate, hormonii stimuleaza cresterea firelor de par in diferite regiuni ale corpului. Adesea, aceste fire de par pot fi intalnite si in jurul mameloanelor. In cazul unei brunete, firele de par de la nivelul sanului vor fi mult mai vizibile decat in cazul unei blonde. Daca prezenta acestor fire de par deranjeaza, ele pot fi smulse cu penseta, nu inainte ca zona sa fie foarte bine dezinfectata. Fiindca esti inca in perioada de pubertate te poti astepta la multe schimbari la nivelul sanilor tai. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Live4Ride a răspuns:

Nu este nici o problema. oamenii sunt diferiti la fel si extrema stanga a corpului fata de cea dreapta! este ceva 100% normal si nu trebuie sa iti faci griji. sanii sunt si ei diferiti de marime, iar la unele femei se poate vedea cu ochiul liber iar la altele nu se observa deloc!